Kış mevsiminin en lezzetli sebzelerinden bir tanesi olan ıspanak yıllar boyunca çok fazla dikkatleri üzerinde toplamıştı. Özellikle Temel Reis’in başı dara sıkıştığında yediği o güç deposu ıspanakları gördükçe çocuklar da ıspanak yemeye alışmış daha da fazla sevmişlerdi.

Şimdi televizyonlarda Temel Reis izlemesek bile kış oldu mu ıspanak pişmeye başlar tencerelerde. E tabii ki bu sebzenin de bir faydası bir yararı olmalı. Olmaz mı?

Ispanağın faydaları saymakla bitmiyor ama biz sizin için bir özel çıkardık. Buyurun.

ispanagin-faydalari

Kemiklerinizi sağlamlaştırır: Ispanak gerçek bir K vitamini deposudur. K vitamini ise kemiklerinizin daha güçlü olmasına yardımcı olan çok önemli bir vitamindir. Vücuttaki kalsiyumun aktif hale gelmesini ve bu yolla kemiklerinizin daha da güçlenmesini sağlar.

Aynı zamanda kalsiyum da içerir: Süt ve süt ürünleriyle çok fazla arası olmayanlar için ıspanak oldukça değerli bir alternatiftir. İçerdiği kalsiyum miktarıyla günlük kalsiyum ihtiyacınızı da karşılamış olur.

Kış aylarında gerçek bir koruyucudur: İçerdiği C vitamini sayesinde tıpkı turunçgiller gibi güçlü bir savunma mekanizması oluşturur. Bu mekanizma sayesinde kışın özellikle gribal enfeksiyonlar ve öksürük gibi hastalıklardan uzak durmuş olursunuz.

Kolesterolün dengelenmesinde yardımcıdır: Kötü kolesterol özellikle ilerleyen yaşlarda büyük bir sorun haline gelmeye başlar. İçerdiği A vitaminleri sayesinde vücudun kötü kolesterolle savaşmasına yardımcı olarak bu sorunun da ortadan kaldırılmasını sağlar.

ispanagin-yararlari

Gözlerinizi güçlendirir: Tıpkı havuçta olduğu gibi ıspanakta da beta karoten vardır ve hem zihin gelişimine yardımcı olur hem de aynı zamanda gözlerinizin görüş kabiliyetini artırır.

Tamamen regl dostudur: Demir eksikliği nedeniyle adet dönemlerini yani regl dönemlerini oldukça sorunlu geçiren kadınlar için adeta bir olmazsa olmazdır. Hafif haşlayarak tüketecekleri ıspanak çok daha rahat bir regl süreci geçirilmesini sağlayacaktır.

Ödemlerin atılmasını sağlar: İçerdiği antioksidanlar sayesinde kadınlar daha fazla gözlemlenen ödem sorununu ortadan kaldırmak için savaşır. Antioksidanlar sayesinde vücuda rahatlık vererek ödem sorununu ortadan kaldırır.

Kasları güçlendirir: Spor ile uğraşılan dönemlerde özellikle kaç güçlendirmesi sağlamak için ıspanak yenilebilir. Ispanaktan en fazla oranda yarar sağlayabilmek için çiğ ya da çok az haşlanmış bir şekilde tüketilmelidir.