Hayatımıza çok fazla giremeyen ancak sağlıklı olduğu konusunda şüphemiz olmayan bir meyve hindistan cevizi. Hindistan cevizinin faydaları ise azımsanmayacak derece önemli ve fazla.

Tropikal bir meyve olan ve ülkemizde çok fazla bulunmayan hindistan cevizi bu nedenle genellikle daha pahalı bir fiyatla yer alıyor marketlerde. Özellikle son dönemlerde hindistan cevizi suyunun ayrı kutularda da satıldığını görür hale geldik. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

Bize göre tamamen hindistan cevizinin faydaları ile alakalı. En basit haliyle hindistan cevizi mucizesini size şu şekilde anlatabiliriz: Kan plazması yerine geçebilen tek yiyecek hindistan cevizi suyudur. İşte böyle mucizevi bir bitki kendisi. O yüzden hemen hindistan cevizinin faydalarını saymaya başlıyoruz.

Hindistan cevizinin faydaları

hindistan-cevizinin-faydalari

Hindistan cevizi hem karbonhidratlar hem doymamış hem de doymuş yağlar açısından oldukça zengindir. İçinde barındırdığı doymuş yağlar zararlı yağlar olmaktan ziyade tüketilmesi tavsiye edilen türdendir. Aynı zamanda lifli yapısı ise de sağlık deposudur. Protein, C, E ve K vitaminlerini de içerir. Sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır, demiz, fosfor ve çinko da içermektedir. Tam anlamıyla bir sağlık deposudur gerçekten.

Lifli yapısı ile tokluk hissi yaratır: Hindistan cevizinin %61’i liftir. Bu nedenle tokluk hissini artırır, kilo vermeye yardımcı olur ve vücuttaki glikoz salgılanmasını yavaşlatarak diyabet gelişimi riskini azaltır.

Diyabete karşı korur: Kandaki glikoz düzeyini dengeleyerek diyabetin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Şeker hastaları için en iyi besinlerden bir tanesidir. Aynı zamanda sindirilmesi çok kolay olduğu için bağırsaklarda emilimi de çok yüksektir.

Yaşlanmaya karşı etkilidir: Kinetin ve trans-zeatin açısından zengin olan hindistan cevizi, kolajen yapısı ise yaşlanmaya karşıdır. Aynı zamanda bu maddelerin kansere karşı da yüksek bir etkisi olduğu bilinmektedir.

Bağışıklık sistemini ayakta tutar: Hindistan cevizi hem antiviral, hem antifungal hem de anti bakteriyeldir. Bu nedenle özellikle kış aylarında tercih edilmesi gereken en önemli besinlerden bir tanesi haline gelir. Bademcik ve boğaz enfeksiyonları, idrar yolları iltihaplanmaları gibi durumlarda ya da daha parazitik durumlarda hindistan cevizi oldukça etkili olacaktır.

Yüksek oranda enerji sağlar: Hindistan cevizi, yağ yakımı sağlayarak enerji ortaya çıkmasını sağlar. Açlık hissini bastırır, iştahın azalmasına yardımcı olur. Bu nedenle hiçbir şey yemeden hindistan cevizi yiyerek durursanız uzunca bir süre acıkmayacaksınızdır.

Besin açısından oldukça doygundur: Hindistan cevizi içerdiği su, süt ve yağ miktarı ile vücutta pek çok eksikliği kapatır. Aynı zamanda kan sağlığı için de önemlidir. Anne sütü ile eşdeğer laurik asit içerdiği için önemini çabucak anlayabiliriz.

hindistan-cevizi-neye-iyi-gelir

Hamilelik döneminde en çok tavsiye edilen yiyecektir: Anne ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyonlara karşı koyan hindistan cevizi, diğer hastalıkların ortaya çıkmasını da engeller ve bir koruyucu kalkan görevi görür. Direnci yükseltir, fetusun sağlığını geliştirir.

Ağızdaki kötü kokuları yok eder: Anti bakteriyel ve antivirütik olması nedeniyle hindistan cevizi ağız ve diş sağlığı için de oldukça yararlıdır. Ağız kokularını ortadan kaldırır.

Kemikleri güçlendirir: Kan için bu kadar yararlı olan bir besinin kemik için yararlı olmaması gibi bir durum neredeyse imkansızdır. İçerdiği bol kalsiyum ve manganez sayesinde kemik gelişimine yardımcı olur, menopoz ve andropozdan sonra ortaya çıkan kemik erimelerine karşı koyar.

Cildi güzelleştirir, kuru ciltler için iyi bir kaynaktır: Saç ve cilt sağlığı için de faydalı olan hindistan cevizi aynı zamanda kuru ciltleri yağlandırmak ve parlatmak konusunda da oldukça başarılıdır.