Maslak denilince aklımıza hemen yüksek binalar, rezidanslar, beyaz yakalılar, plazalar geliyor. Eğlence, sanat, gastronomi ve alışveriş, semtten uzak terimler.

İnşaat şirketleri çok yakında İstanbul’un kalbinin burada atacağı vaadini vere dursun, şu anki durum bundan ibaret. Maslak’taki restoran ve kafeler de öğlen iş yemeklerine hizmet eden, aynı tarz yemeklerin menüde olduğu yerler. Ama tüm bu plazaların ortasında öyle bir mekan var ki, kapıdan içeri adım atar atmaz Maslak’ta olduğunuzu unutuyor, kendinizi Ege kasabalarından birine gelmiş hissediyorsunuz. Ege’de Maya, uzun süre medya sektöründe çalışmış iki ortak; Özlem Yaman Çoban ve Mine Özalp‘in hayata geçirdikleri bir mekan. Nazmi Akbacı İş Merkezi’nin arkasında kalıyor. Beyaz ahşap masaları, mavi masa örtüleriyle biraz Yunanistan biraz da Alaçatı’daymışsınız hissi veriyor. Üstelik menüdeki malzemelerin neredeyse hepsi Ege’den geliyor. Zeytinyağı Urla’dan, bal ve badem elbette ki Datça’dan, reçeller Bozcaada’dan… Mekan sadece dekorasyonuyla değil, tatları ve fiyatlarıyla da insanı memnun etmeyi başarıyor. Kahvaltı tabağı, şimdiden ün yapmış. Burcu Esmersoy, Tanem Sivar gibi isimler kahvaltı için sık sık mekana gider olmuş. Boyoz, pişi, kumru…

Ege’den tüm tatlar menüye girmiş. Ege’den isimli kahvaltı tabağının fiyatı 9.90, pişi 5.90, boyoz ise 4.90 lira. 6 lira ödeyerek de mükellef bir omlet yiyebiliyorsunuz. Ege’de Maya, sadece kahvaltı değil, tüm gün servis veriyor. Kabak çiçeği dolması her daim olan ve en iddialı tatları arasında. Kibrit patates ve özel bir sosla servis edilen Bodrum köfte, Tire köfte, bazlama, panini, salata ve balık çeşitleri menüdeki diğer lezzetler. Baklagil ve yaban pirinçli salatasıysa formuna dikkat edenlerin favorisi. Bu arada ana yemek fiyatları 14-26 lira, makarna çeşitleriyse 12-18 lira arasında değişiyor. Türk kahvesi yanında damla sakızlı muhallebiyi de tatmayı unutmayın.

Burcu Aldinç

Kaynak: Sabah Gazetesi

Leave a Reply