FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Yaprak Sarması Beypazar’ında Yenir

İlçe 80 katlı baklavası ve Bizans’tan kalma bağlarından toplanan zar gibi ince yaprakla yapılan sarmasıyla ünlü.
Beypazarı Ankara’ya 100 kilometre uzaklıkta. Belediye’nin önceki başkanı Mansur Yavaş ile şimdiki başkanı Cengiz Özalp eski evlerin ve çarşının onarılmasına, eski Beypazarı’nın yaşar hale gelmesini sağlamışlar. Beypazarı kadınlarını üretime yöneltmişler.

Çarşıda sadece Beypazarı’nda yapılan ürünler satılıyor. Tarhana, ev eriştesi, peynir, 80 katlı baklava, Beypazarı kurusu, havuç suyu ve de Beypazarı usulü yaprak sarma. Yoldan geçenlere Beypazarlı hanımlar sahan içine dizilmiş, küçük çocuk parmağından daha ince sarılmış yaprak dolmalarından ikram ediyorlar. Usulü, kürdanı iki dolmaya batırarak tatmak. Beypazarı yaprak sarmasının özelliği, Bizans döneminden kalma eski şaraplık üzüm bağlarından toplanan zar gibi ince yaprak ve de yöresel hayvanların az yağlı kaburga etlerinden çekilen kıyma ile yapılması. Toprak kapta pişirilmesi.

Kadınlar güler yüzleriyle sokaklarda gelen geçene yaprak dolmasını ikram ederek “gel gel” yapıyorlar. Tadını beğenenler dükkana giriyor. Şehir içinde yaprak dolmasının doğru dürüst yenileceği yerler de var. Ticaret Odası Başkanı Necdet Çalışkan ile Tarihi Taş Mektep’deki lokantaya gittik. Beypazarı tarhanasından yapılmış çorbayı içtik (3 TL). Yaprak dolması (5 TL) ve fırında toprak kapta pişirilen pilavlı etli Beypazarı güvecini paylaştık (8 TL). Üzerine 80 katlı baklavayı tattık (4 TL). Akşam Belediye Başkan Yardımcısı Veysel Ayık ile Bağ Evi’nde “Beypazarı Gecesi” yaşadık. Bağ Evi yeşil bir bahçe içinde eski bir Beypazarı evi. Bağ Evi’nde her akşam canlı müzik eşliğinde Beypazarı yemekleri yanında Beypazarı eğlencelerinin sergileniyor.

Bağ Evi’nde cümbüşlü “Beypazarı Gecesi”Bağ Evi’ni Hüsnü Bayramoğlu ve eşi işletiyor. Emekli öğretmen Mesut Ünal cümbüş ile yöresel müziği çalıyor. Ona Mustafa Kutlu sesiyle eşlik ediyor. Mustafa Kutlu’nun etkileyici sesi, şiirsel ve duygulu anlatımları çok etkileyici.

Bağ Evi’nde gündüzleri tarhana çorbası, yaprak sarma, çömlekte etli güveç, ev baklavası, hoşmerim ve ayran kişi başına 20 TL. Müzikli ve gösterili akşam servislerinde ise 25 TL.

Eğer afiyetle bir yaprak sarması yemek istiyorsanız Beypazarı yaprak sarması yemelisiniz.

Ali Rıza Kardüz

Kaynak: Milliyet / Cumartesi

Picture of Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Son Yazılar

Bülten Üyeliği

Lezzet dolu haberler için bültenimize hemen katılın!