Türk kahvesi nasıl yapılır sorusunu cevapladıktan sonra hemen French press nasıl yapılır sorusuna geçmek istiyoruz. Çünkü evde kahve keyfi yaparken kullanabileceğiniz en önemli parçalardan bir tanesi de French press.

Aslında çalışma mekanizması çok basit, kahveyi koyuyorsunuz, suyu ekliyorsunuz. Üzerine filtreyi geçiriyorsunuz ve aralıklarla filtreyi aşağı indirip kahvenizi demlemiş oluyorsunuz. Sonra da afiyetle içiyorsunuz.

Özet geçiyoruz tabii ki de. Her kahvede olduğu gibi French press’te de ölçüleri iyi bilmek, ayarını iyi tutturmak ve püf noktalarına aşikar olmak gerekiyor ki içtiğiniz kahvenin tadını çoook daha güzel çıkarabilin.

O halde başlıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=9B4n-iUW_wI
https://www.youtube.com/watch?v=9B4n-iUW_wI

Öncelikle kendinize tadını sevebileceğiniz, uzun soluklu içebileceğiniz bir kahve alın. Eğer kahveye yeni başlıyorsanız Kenya tercih edebilirsiniz.

Ardından kahvenizi French press’e uygun olarak çektirin. Yapısı ne çok kalın ne de çok incedir, buradan ayırt edebilirsiniz.

Bir bardak French press için 7 gram kahveye ihtiyaç duyacaksınız. Ancak kahveyi sert seviyorsanız 10 gram ölçebilirsiniz. Göz kararı ayar yapmak zorundaysanız da bir yemek kaşığı kadar diyebiliriz.

Öncelikle 1 bardak suyu su ısıtıcıda kaynatın. Bu sırada French press aletinin içine 7 gram kahvenizi koyun.

Su kaynadıktan hemen sonra kahvenin üzerine suyu dökmeyin. Eğer böyle yaparsanız kahvenizi yakmış, tadından kaybetmiş olursunuz. Yaklaşık 45 saniye kadar bekleyin ve suyu kahvenin üzerine öyle dökün.

Tahta bir kaşık yardımıyla en üstte toplanan kahveyi yavaşça dağıtın. Kaşığı yalnızca 1 ya da 2 kere geçirin kahvenin içinden. Ardından filtreyi kahvenin üzerine yerleştirin ve bırakın demlensin.

3 dakika sonra çok minik bir şekilde filtreyi aşağı itin. Ardından 1 dakika daha bekleyin ve filtreyi sonuna kadar indirin.

Bardağınıza koyup afiyetle servis edin. Yanına bir de çikolatalı kurabiye yapmayı unutmayın.

Afiyet olsun.