Evde yoğurt nasıl yapılır, o güzel yoğurtları evinizde nasıl hazırlayabilirsiniz? Daha sağlıklı bir hayata nasıl adım atabilirsiniz?

Sözü daha fazla uzatmadan hemen malzemeler ve yapılışına geçiyoruz.

Malzemeler:

  • 2,5 litre süt
  • 3 y.k. yoğurt

Hazırlanışı:

  • Öncelikle 2,5 litre sütü tencereye alıp ocağa koyuyoruz. Kaynayana kadar pişiriyoruz. Kaynamaya başladığında köpüklerini yani kaymağını yavaşça alıyoruz. Sütün taşmasını engelleyerek iyice kaynamasını sağlıyoruz. Ardından altını kapatıp kenara alıyoruz.
  • Ilınan sütü maya yapacağımız yere götürüyoruz. Sütün doğru ılıklıkta olup olmadığını öğrenmek için yapmamız gereken şey şu: Parmağınızı yıkayıp süte daldırın eğer 7’ye kadar saydığınızda hala parmağınızı tutabiliyorsanız o süt yeterli miktarda ılınmış demektir.
  • Yoğurdu doğrudan sütün içine katmıyoruz. Bir kaseye koyuyoruz önce, ardından da içine yavaş yavaş süt katarak yoğurdu inceltiyoruz. Bu inceltme işlemi daha kolay bir şekilde yoğurdun mayalanmasını sağlayacak, homojenize olmasına yardımcı olacaktır. Ardından tıpkı terbiyede olduğu gibi yavaş yavaş tencerenin ortasından doğru döküyoruz. Bu işlem sonrasında karıştırmayı da unutmuyoruz. Üzeriniz bir sofra beziyle kapatıyoruz ve 4-5 saat boyunca bekliyoruz.
  • Eğer yazın yapıyorsanız güneş görmeyen ve ısı almayan bir yerde bekletmeniz daha doğru olacaktır. Çok yüksek sıcaklar yoğurdun ekşimesine neden olur, çok soğuk ortamlar ise sütün çok zor yoğurda dönüşmesine neden olur.

Afiyet olsun.

Leave a Reply