Ekşi maya, bilinen en eski maya türlerinden bir tanesidir. içindeki mantar ve bakteriler sayesinde ekmeğin en iyi şekilde kabarmasını sağlar. Aynı zamanda ekşi maya diğer mayalar arasında en sağlıklı olanıdır çünkü doğal ekmek yapmanın temel noktalarından bir tanesidir. Tarihin en eski mayası olduğunu şuradan anlayabiliriz: 5.000 yıllık bir mayadan bahsediyoruz yani.

Ekşi mayada yaş mayada olan bakterilerden çok daha fazlası vardır. Birden fazla bakteri ve mantar ile oluşması nedeniyle tek tip mayalardan ayrılır. Aynı zamanda bu özelliği sayesinde ekşi mayanın probiyotik özelliği olduğunu da söyleyebiliriz.

Ekşi mayanın faydaları nelerdir?

Bundan bahsetmezsek olmaz. Ekşi mayanın son dönemde tekrar çok popüler olmasının ana nedenlerinden bir tanesi de sağlıklı ve faydalı bir yöntem olmasıdır.

Ekşi mayanın bayatlama süresi çok daha uzundur yani kolay kolay bayatlamaz çünkü ekmek kendisini koruyabilir haldedir.

Alerji yapmayan bir yapıya sahiptir ve ekstra olarak B vitamini açısından oldukça zengindir.

Ekşi maya gerçekten ekşi midir?

Ne kadar süre beklettiğinize bağlı olarak ekşilik oranı değişir. Eğer hamur kabardıktan sonra uzun bir süre bekletirseniz daha ekşi bir tada sahip olacaktır ancak üç kat kabaran hamuru hemen fırınlarsanız tadında herhangi bir ekşilik farketmiyor olacaksınız.