Aşağıda yemek faturalarınızdan tasarruf ederken, ailenize ucuz ama lezzetli yemekler hazırlamanıza yardımcı olacak bazı kolay yollar bulacaksınız.

Para biriktirme ip uçlarımız artan yemeklerden faydalanma, öğünleri planlama ve akıllı alışveriş yapma taktikleri gibi alanları kapsıyor.

Yemekleri sıfırdan pişirin

sogan-kavurma

Bu en önemli konudur! Yemekleri temel gıdalar ile pişirmek, özellikle önceden paketlenmiş, fırınlanmaya hazır yemekler almaya alışkınsanız, haftalık giderlerinizde BÜYÜK bir fark yaratacaktır. Bunun en iyi yanı, size bütçeniz üzerinde daha fazla kontrol imkanı vermesidir. Aynı zamanda, daha ucuz ve sağlıklı besinler tercih etme şansınız olacaktır.

Haftalık yemeklerinizi planlayın

http://realfood.tesco.com/recipes/spiced-potato-wedges-with-onion-chive-and-sour-cream-dip.html
http://realfood.tesco.com/recipes/spiced-potato-wedges-with-onion-chive-and-sour-cream-dip.html

Ailenizin gelecek hafta ne yiyeceğine karar vermek üzere yemek planlayıcımızı doldurun ve bunu alışveriş listenizi hazırlamak için kullanın.

Gelecek haftanın yemek planlayıcısı için ilham almanıza yardımcı olmak üzere, bu lezzetli düşük bütçeli yemek fikirlerini buradan kullanmayı deneyin.

Artan yemeklerinizi sevin

omlet-tarifi

Yakın zamanda yapılan araştırmalar her birimizin yılda binlerce lira değerinde yemeği çöpe attığını gösteriyor. Yani önemli bir tasarruf imkanı bizi bekliyor! Yemek planlayıcısını kullanmak yardımcı olacaktır, ancak tasarruf etmek üzere yapabileceğiniz başka şeyler de vardır:

• Meyve ve sebzeleri dondurucunuzda tutun, böylece ömürleri uzayacaktır.

• Yemekleri sunarken porsiyon büyüklüğünü düşünün – yemekleri sürekli çöpe mi atıyorsunuz? Bir bardak pirinç dört yetişkin için yeterlidir, eğer iki yetişkin ve iki çocuktan oluşan bir aileniz varsa, büyük ihtimalle yarım bardak size yetecektir.

• Artan yemekleri dikkatli bir şekilde kullanın ve çöpe atmadan önce düşünün . Öyle ki en temel gıdalar bile çorbalarda, tencere yemeklerinde veya soslarda yaratıcı bir şekilde yeniden değerlendirilebilir. Birazcık hayal gücü ile artan yemeklerden yepyeni ve heyecan verici yeni yemekler ortaya koyabilirsiniz.

Akıllı bir tüketici olun, zamanında alışveriş yapın

Mevsimlik gıdalar genellikle daha ucuzdur çünkü doğal olarak, yerel çiftliklerde, yapay kimyasallar veya pahalı seralar olmadan yetiştirilirler. Mevsimlik gıdalar aynı zamanda daha lezzetlidir ve yakın çevrelerde yetiştirildikleri için, uçuş milleri yoktur, bu bir de çevre dostu oldukları anlamına gelir.
Mevsimlik gıdalar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Online alışveriş yapın ve indirim kuponları kullanın

http://www.playbuzz.com/jovita10/what-kind-of-pasta-are-you

Online alışveriş olanaklarını kullanarak, hazır gıdaların cazibesinden uzak kalabilir ve alışveriş listenize bağlı kalabilirsiniz. Ayrıca hediye çeki, indirim kuponu gibi avantajlardan da faydalanarak bütçenizi biraz daha rahatlatabilirsiniz.

Örneğin market alışverişinizi n11.com’da yapabilir ve indirimkodlarim.com isimli kupon servisinden edineceğiniz uygun bir n11 indirim kodu ile mağazadaki mevcut kampanyaları birleştirerek çay, şeker,yağ, gibi sürekli tüketilen temel gıda ürünlerini çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Eğer gerçekten bütçenizi rahatlatmak istiyorsanız bu detayları dikkate almalısınız.

Bol meyve ve sebze alın

kereviz-ne-zaman

Büyük meyve ve sebze paketleri zamanla tasarruf etmenize yardımcı olabilir çünkü sadece ihtiyaç duyduğunuz kadarını kullanırsınız. Ancak eğer onları hemen yemek gibi bir planınız yoksa, çürüyebilirler ve size daha pahalıya patlayabilirler.

Market markaları alın

supermarket-hileleri4

Yakın zamanda yayınlanan bir rapor, büyük markaların süpermarketlerin kendi markalarından daha pahalı olduklarını kanıtladı. Yani alışveriş yaptığınız marketin kendi markasıyla sattığı ürünlere en azından bir şans verin.

Daha iyi yemek yönetimi

mutfagi-buyutmek

Buzluğunuzu kullanın – dolabınızda taze sebze kalmadığı zamanlarda buzluğunuzda sağlıklı gıda bulundurmanız her zaman yararlıdır. Giderlerinizi kesmek üzere, süpermarketlerin özel kampanyalarından yararlanarak, buzluğunuzu kullanın.

Son kullanma tarihlerine dikkat edin – paketlerin üzerinde yazılı olan son kullanma tarihlerine bakın ve ürünleri kullanma şansınız olmadan sona ermeye yakınsa, onları satın almayın. Yemekleri dondurursanız ömürleri biraz daha uzayabilir, ancak sağlık risklerinden kaçınmak üzere bütün talimatlara bağlı kalmalısınız. Tarihleri düzenli olarak kontrol etme alışkanlığı geliştirin, böylece neleri ne zaman yemeniz gerektiğini bilebilirsiniz.

Meyve ve sebzeleri saklamak – Bunlar genellikle en çok atılan yemek gruplarıdır, ancak onları doğru bir şekilde saklayarak, daha uzun süre boyunca saklayabilir ve çöpe atmaktan kaçınabilirsiniz.
Büyük yemek paketlerini (özellikle tavuk ve balıkları) farklı kaplara bölün ve onları buzdolabında ya da buzlukta saklayın. Bölmek bir kerede sadece gerekli miktarda yemeği çözmeniz gerekeceği anlamına gelir, böylece paketin ömrü biraz daha uzayabilir.

Dolapta mutlaka olması gereken yemekleri depolayın – kuru fasulye, kuru meyve, makarna ve pirinç gibi ailenizi sevdiği konserve ve paket yemekleri seçerek, bunları depolayın. Bu gıdaların çoğu uzun bir raf ömrüne sahiptir, bu sayede hızlı ve lezzetli yemekler yaratmak ya da onları artan yemeklere karıştırmak üzere kullanma şansınız olabilir. Bunları kullandıktan sonra yenilerini alarak, dolap stokunuzu her zaman tam tutabilirsiniz (hatırlatıcı olması için dolabınızın içine bir liste asabilirsiniz).

Günlük ekmeğiniz – konu yemek israfı olduğunda ekmek en büyük zanlıdır, biz İngiltere’de her gün milyonlarca dilimi çöpe atıyoruz. Ekmeklerinizi canlı tutmak için, dondurun ve kızartmak istediğinizde dilim dilim dışarı çıkarın. Büyük ekmekler ayrıca ikiye bölünebilir ve ne kadar kısa sürede yiyeceğinize bağlı olarak dondurulabilir/dolapta tutulabilir.