Daha çok dolmalık fıstık olarak bildiğimiz ve ismi nedeniyle Antep fıstığıyla karıştırılan çam fıstığı, aslında iyi bir şekilde kullanıldığında ve yemeklerle bir araya geldiğinde oldukça faydalı bir yiyeceğe dönüşebiliyor.

Türk mutfağında da kendine büyük bir yer edinen çam fıstığı, yalnızca güncel mutfağımızda değil Osmanlı mutfağında da iyi bir şekilde ağırlanmış, özellikle pilavlarda kullanılmış ve hem lezzet hem de sağlık sunmuş. Madem bu kadar yüksek oranda kullanılan bir yiyecekten bahsediyoruz o halde hemen çam fıstığının faydaları nelerdir konusuna geçelim.

Çam fıstğının faydaları sırası ile şöyle

cam-fistiginin-faydalari

İştah kapatıcı olarak görev görür:

İçerdiği yoğun yağ miktarı nedeniyle tokluk hissi yaratır ve aynı zamanda iştah kapatıcı olarak görev alır. Pinolenic asit olarak da bilinen bir doymamış yağ sağladığı için açlık konusunda iyi bir alternatiftir.

Kalbi korur, kalbe giden damarları güçlendirir: İçerdiği proteinler ve yüksek orandaki mineraller sayesinde kalbinizi koruyup kalp damar sağlığı konusunda önemli adımlar atar.

Kandaki kolesterol seviyesini düşürür: İçerdiği doymamış yağlar sayesinde kalbi korurken aynı zamanda kanda bulunan kötü kolesterolü de düşürür. Bu sayede kalbi yine desteklemiş olur.

Güçlü bir antioksidan olarak çalışır: Özellikle detoks dönemlerinde çam fıstığı içerdiği antioksidan maddeler sayesinde vücudunuzdaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur ve daha kısa sürede bir detoks etkisi yaratılmasını sağlar.

Tüm bunların dışında çam fıstığı:

cam-fistiginin-yararlari

  • Vücudunuza enerji vererek daha kolay bir gün yaşamanızı sağlar. Enerjisizlik anlarında balla karıştırıp tüketebilirsiniz.
  • Sperm sayısında artış sağlayarak döllenmenin sağlanmasına yardımcı olur. Kısırlık gibi hastalıklarda yardımcı destek olarak kullanılabilir.
  • İçerdiği değerli mineral ve vitaminler sayesinde anne sütünde artışa neden olur. Böylece daha kolay bir emzirme dönemi geçirmenizi sağlar.
  • İdrar sökücü etkisi nedeniyle özellikle böbrek taşı olanlar için tavsiye edilir.
  • Yine içerdiği yüksek seviyedeki demir sayesinde kandaki oksijen taşıma kapasitesini artırır.
  • Potasyumu yalnızca kalp için değil aynı zamanda diş ve kemik yapısını güçlendirmekte de kullanır. Böylece daha sağlıklı bir ortodontiye sahip olursunuz.
  • Özellikle spor sonrası ortaya çıkan kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Vücuttaki gerginliğin yok olmasına yardımcı olur.