FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Helvalar
Posted in

Sütlü İrmik Helvası Tarifi: Lezzetli ve Pratik Bir Tatlı

Posted in

Sütlü irmik helvası, Türk mutfağının en sevilen tatlılarından biridir. Hem yapımı kolay hem de çok lezzetli olan bu tatlıyı ister özel günlerde ister günlük olarak sofralarınıza getirebilirsiniz.

Malzemeler:

350 gram kalın irmik (2 bardak)
875 gram süt (3½ bardak)
165 gram tereyağ (2/, bardak)
420 gram tozşeker (1 3/4 bardak)
1½ kahve fincanı çam fıstığı

Hazırlanışı:

Bir tencereye üç çeyrek bardak tereyağı koyarak hafifçe kızdırın. Sonra kızdırılmış bu yağa; yarım kahve fincanı çam fıstığı ile 2 bardak kalın irmik katarak, fıstıkları hafifçe pembeleşip de irmiğin meyanesi gelinceye kadar bunları ortadan daha az ısıdaki ateşte 40-50 dakika durmadan karıştırarak kavurun.
(Meyane demek; irmiğin 40-50 dakika içinde yanmadan hatta fazla esmerleşmeden kıvamında pişmesi demektir. Meyanenin geldiği de bu süre içinde fıstık ya da bademlerin sararması ile anlaşılır. 40 dakikadan önce İyice esmerleşmeye başlayan irmik, kavrulmaya yüz tutmuş demektir, hemen ateşi kısmalıdır. Gerçekten 50 dakikadan önce meyanesi gelmiş olan helvalar pek lezzetli olmazlar. Bundan ötürü helvayı daima orta ateşte pişirmeli ve irmiği hiç durmadan karıştırmalıdır.)

İrmiğin meyanesi gelince buna üç buçuk bardak kaynar bir halde süt katmalı ve iyice karıştırdıktan sonra bir üç çeyrek bardak da tozseker katarak tekrar karıştırmalı, sonra da tencerenin kapağını hafifçe kapatarak hafif bir ateşte 20 dakika kadar demlendirmelidir.

Bundan sonra tencereyi ateşten alarak, yarım saat kadar ılınmaya bırakmalı ve helvayı iyice bir karıştırdıktan sonra tabağa almalı ve servis yapmalıdır.

Püf Noktaları:

İrmiği kavururken sürekli karıştırmaya özen gösterin.
Helvanın meyanesi gelmeden sütü eklemeyin.
Helvayı demlendirirken tencerenin kapağını tamamen kapatmayın.
Helvayı servis etmeden önce soğumaya bırakın.

Comments are closed.