Malzemeler:

 • 1 kg. ayva
 • 2 litre  su (8 bardak)
 • 1 kg.  tozşeker (4 bardak)

Hazırlanışı:

Bir tencereye, kabukları soyulmuş çekirdek kısımları iyice çıkanInuş ve yanın parmak boyunda parçalara doğranmış 1 kg ayva koyduktan sonra üstlerine 8 bardak da su katınalı ve ayvalar iyiee yumuşak bir hale gelinceye dek tencerede kapaksız olarak bunlan 45 – 50 dakika haşlamalıdır.

Ayvalar yumıuşak bir hale gelince ayvaların suyunu bir süzgeçten geçirmeli, başka bir tencereye süzmelidir. (Ayva suyunu süzdiikten sonra ölçmelidir ve ölçülen suyun tam iki bardak gelmesi gereklidir. İki bardaktan az gelen suya, bir miktar daha su katarak iki bardağa yükseltmelidir. İki bardaktan biraz fazla gelen suyun zararı yoktur. Süzgeçte kalan ayvaları ayva kompostosu yapılabilir.

Sonra süzülmüş ve ölçmüs olduğumuz iki bardak ayva suyuna, bir misli fazlasıyle dört bardak da toz şeker katarak, orta ısıdaki ateşte kanştırmalı, şekerin ayva suyu içinde erimestü sağlamalı, sonra da ayva sulu şeker, koyumsu bir hal alıncaya dek bunları aşağı yukan 10 – 15 dakika arasında kaynamaya bırakmalı. sonra da tencereyi ateşten alarak, pelteyi kaselere, hatta kavanozlara doldumalı, gerektikçe kullanmalıdır.

Leave a Reply

 1. İzmir Yemekleri

  […] Pırasa köftesi, Kabaklı fritada (börek), Avas con Espinaka (Ispanaklı kuru fasulye), Ayva peltesi ve […]

 2. BU MUTFAK BAŞKA MUTFAK | cekirdekdegilcigdem

  […] köftesi, Kabaklı fritada (börek), Avas con Espinaka (Ispanaklı kuru fasulye), Ayva peltesi ve […]

 3. Portakallı Pelte

  […] mevsimine göre farklı meyve türleri ile yapılan pelte, hafif ve leziz bir tatlı türüdür. Portakal suyu ile hazırlayabileceğiniz tarifini […]