Ayvanın enfes tadıyla hazırlanan bu ayva peltesi tarifi, hem kolay yapımıyla hem de harika lezzetiyle sofralarınızı şenlendirecek. İşte bu lezzetli peltenin yapılışı:

Malzemeler:

  • 1 kg ayva
  • 2 litre su (8 bardak)
  • 1 kg toz şeker (4 bardak)

Hazırlanışı:

  1. İlk olarak, ayvaların kabuklarını soyun, çekirdek kısımlarını iyice çıkarın ve ayvaları parmak boyutunda parçalara doğrayın.
  2. Bir tencereye doğranmış ayvaları koyun ve üzerlerine 8 bardak su ekleyin. Ayvalar yumuşayıncaya kadar tencereyi kapaksız olarak yaklaşık 45-50 dakika boyunca haşlayın.
  3. Ayvalar yumuşadığında, suyunu bir süzgeçten geçirin ve başka bir tencereye süzün. Ölçülen suyun tam olarak 2 bardak olması gerekmektedir. İki bardaktan az geliyorsa, bir miktar daha su ekleyerek 2 bardak seviyesine çıkarın. İki bardaktan biraz fazla su kullanmak da sorun değil.
  4. Ardından süzülen ayva suyuna, toz şekeri ilave ederek orta ısıdaki ateşte karıştırın. Şekerin ayva suyu içinde erimesini sağladıktan sonra, karışım koyu bir kıvama gelene kadar 10-15 dakika kadar kaynatın.
  5. Tencereyi ateşten alın ve pelteyi kaselere veya kavanozlara dökün. Soğuduktan sonra kapaklarını kapatın ve gerektikçe kullanabilirsiniz.

Artık mis kokulu Ayva Pelteniz hazır! Bu lezzetli pelteyi tatlı niyetine veya kahvaltılarda afiyetle tüketebilirsiniz.