Balık sofralarının en sevilen ve ünlü lezzetlerinde “dil balığı”, Soleidae familyasından bir türdür. Şekli yassı, oval, ağzı küçük ve asimetrik, gözleri bir yanında (sağ), gözlü tarafı kahverengi yeşil, ya da kahverengi siyah beneklerle süslüdür. Sağ göğüs yüzgecinin ucunda siyah benek vardır. Üst tarafındaki göğüs yüzgecinin üstü başlangıç noktasına kadar ulaşan siyah lekelidir.

Dil balığı yassı balık ailesine aittir ve binlerce yıllardır bilinir ve sevilir. Dil balıkları genelde geceleri aktif olur. Akşamları midye, yengeç ve küçük balık avına çıkarlar. Dil balıklarının onları düşmanlarına karşı koruyan bir özelliği vardır. Eğer saldırıya uğrarlarsa çok zehirli olan çarpan balığını kolayca taklit ederler çükü diğer deniz canlıları bu balıktan kaçar. Dil balıkları soğuğa karşı çok hassastır ve bu nedenle soğuk aylarda sıcak ülkelere göç ederler.

Erişkin dil balıkları 60 cm ve 2 kg a kadar büyür. En iyi koşullar da bu balıklar 17 yıl yaşayabilir. Türünün diğer örneklerin aksine dil balığının tam oluşmuş bir göğüs yüzgeci vardır. Ayrıca kısa bir kafası iki normal üst de bulunan gözü vardır ve genel olarak pek göze batmaz. Vücudu uzun ve oval şeklindedir ve renk olarak zemine iyi uyum sağlar.

Yaz aylarının başında daha sığ kıyı bölgelerine giderler ve burada larvalar kısa süre sonra doğar.

Kaynak: www.nordsee.com

Dil balığı yemeklerinden örnekler:

 

Leave a Reply

 1. The Marmara Bodrum’da dil balığı günleri başlıyor

  […] lezzetli dil balığının adresi Aralık ve Ocak aylarında bir kez daha The Marmara Bodrum olacak. The Marmara […]

 2. Dil Balığı Tava

  […] adet domates1 yemek kaşığı zeytinyağı tuz yeteri kadar kırmızı pul biberHazırlanışı:Dil balıklarının başını ve kuyruğunu kesin. Derisini de soyduktan sonra ikiye ayırın. Orta kulağını […]

 3. Tereyağlı Dil Balığı Tarifi- Gurme Rehberi

  […] en lezzetli balıklarından dil balığı, özellikle tavası ile ünlüdür. Tereyağı ile hazırlanan bir başka tava tarifi de […]

 4. Dil Balığı Izgara - Gurme Rehberi

  […] en lezzetli balıklarından dil balığını, zeytinyağlı sosu eşliğinde ızgarada denemek ister […]