Kendisine çok aşina değiliz ancak çok uzun zamandır aslında bitkisel terapide yer alıyor ve kullanılıyor. Zerdeçal, zencefilgiller ailesinden şifalı bir bitki. Sarı çiçekli ve büyük yapraklı bir bitki aynı zamanda.

Tıpkı diğer bitkilerde olduğu gibi zerdeçalın da pek çok faydası var. Hatta yalnızca tedavi amaçlı değil baharat olarak da mutfaklarda yerini alıyor ve safran gibi bir etki yaratıyor. Artık zerdeçalı biraz daha tanıdığımıza göre faydalarına da odaklanabiliriz.

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

http://www.healthyfig.com/turmeric/

Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir: Vücutta yer alan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak karaciğer hastalıklarına karşı savaşır. Zencefilgillerden olduğu için kan akışını hızlandırır ve vücudu ısıtır.

Sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur: Şişkinlik ve gaz sorunlarına iyi gelir. Özellikle çiğ tüketildiğinde sindirim sistemiyle alakalı sorunları ortadan kaldırdığı bilinir.

Kilo vermeye oldukça destek sağlar: Kanı ve kan akışını hızlandırdığı için vücudu ısıtır demiştik. Bu sayede yağların yakılmasına yardım eder. Zerdeçal çayı ya da toz zerdeçal olarak tüketilebilir.

Bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir: İçerdiği lipopolisakarit maddesi sayesinde vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Hastalıklara karşı büyük bir koruma sağlar. Öksürük, grip ya da burun akıntısı durumlarında çayı içildiğinde oldukça şifalıdır.

http://www.curejoy.com/content/anti-obesity-day-herbs-for-weight-loss/

Kolestrolü dengeler, iyi kolestrolü destekler: Kötü kolestrolün önüne geçerek iyi kolestrolü destekler. Bu sayede kolestrol konusunda bir denge sağlar.

Aynı zamanda diyabeti dengeler: İnsülin görevi görmesi nedeniyle şeker seviyesini dengeler, orta derecede diyabetle savaşmaya yardımcı olur. Aynı zamanda tip 2 diyabetin başlamasını da engeller.

Romatizmal ağrılara iyi gelir: İçerdiği anti enflamatuar özelliklerle osteoarterit ve romatoid arterit sorunların giderilmesine yardımcı olur. Hücrelere zarar veren radikalleri engeller.

Kanserli hücrelerle savaşır: Kanserli hastalarda kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Alternatif olarak en bilinen bitkilerden bir tanesidir.

Önemli not: Tüm bitkilerde olduğu gibi zerdeçalı da kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Zerdeçal çayı nasıl yapılır, nasıl kullanılır?

1 çay kaşığı zerdeçal, 2 su bardağı su. İhtiyacınız olan malzemeler yalnızca bunlar.

Suyu ve zerdeçalı aynı anda kaynatın, yaklaşık 8-10 dakika arası kaynamaya bırakın ve ardından süzerek için. Dilerseniz içine bal da koyarak tüketebilirsiniz.

Leave a Reply