FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Bardak Bardak İçeceğiniz Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

Geçmişi milattan önce 3.000 yılına dayanan, sağlıklı ve faydalı olması nedeniyle her evde bulunması gereken yeşil çay, toplamda 5.000 yıldır hayatımızda olan bir bitki.

Çin’den topraklarımıza kadar erişen yeşil çayın faydaları da saymakla bitmiyor. Önce yeşil çayın faydalarına değinelim ardında da yeşil çay nasıl yapılır konumuza dönelim.

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

yesil-cayin-faydalari

Güçlü bir antioksidandır: Bu sayede vücudunuzda biriken toksin maddelerin ve ödemin atılmasına yardımcı olur.

Kansere karşı koruma sağlar: Yeşil çayın hücreleri yenileyici etkisiyle kansere karşı güçlü bir koruma olduğu bilinmektedir.

Kolesterolü dengeler: Kötü kolesterolün ortadan kalkarak iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. Böylece kolesterol sorununu ortadan kaldırmış olur.

Kalp sağlığını korur: Vücutta sağladığı rahatlama hissiyle birlikte kalp sağlığının da korunmasına yardımcı olur.

yesil-cay-tarifi

Kan basıncını düşürür: Bu nedenle yüksek tansiyon sorununun düzelmesinde de yardımcı olur. Kan basıncını dengeleyerek vücudun ihtiyacı olan seviyeye çeker.

Metabolizmayı hızlandırır, kilo kaybına yardımcı olur: Metabolizmanın hızlanmasıyla kilo verme sorunu yaşayanlar için iyi bir alternatif haline gelir. Kilo kaybına yardımcı olur ve istediğiniz kiloya daha kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Vücudunuzu enfeksiyonlara karşı koruyarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar. Böylece soğuk kış günlerinde iyi bir koruyucudan yardım almış olursunuz.

Diş sağlığını korur: Diş çürümesine neden olan plakların ortadan kalkmasına yardımcı olarak diş sağlığınızı korur.

Yeşil çayın türleri nelerdir?

yesil-cay-nedir

Bilinen yeşil çay türleri ise şöyledir:

Bancha Çayı
Chun Hao Çayı
Dao Ren Çayı
Dragonwell Çayı
Genmaicha Çayı
Gyokuro Çayı
Hojicha Çayı
Kai Hua Long Ding Çayı
Kukicha Çayı
Matcha Çayı
Sencha Çayı
White Monkey Çayı

Yeşil çay nasıl yapılır?

yesil-cay-yararlari

Yeşil çay yapmak istediğinizde diğer bitki çaylarından daha farklı bir şekilde demlemeniz gerekir. Bir bardak yeşil çay için 5 gram yani 1 çay kaşığı yeşil çay kullanmanız yeterli olacaktır. Suyu öncelikle kaynatın, ardından ocağı kapatıp 3 dakika boyunca bekleyin. Süzgecin içine yerleştirdiğiniz çayı bardağın içine koyun, üzerine suyu dökün ve 2 dakika beklettikten sonra çıkarın.

Çayı daha iyi demleyebilmek için kaynar suyu çayın üzerine dökmemeniz gerekir. Yoksa tadı acıya döner.

Afiyetler!

Picture of Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Son Yazılar

Bülten Üyeliği

Lezzet dolu haberler için bültenimize hemen katılın!