FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Yararlı Bilgiler

Risotto pişirirken

İtalyanca ‘küçük pilav’ anlamına gelen risotto, pirinçle yapılan bir yemektir. Pişirirken dikkat etmeniz gerekenler…

Pirinç ilk olarak soğanla birlikte yağda kavrulur, daha sonra suda haşlanır. Ardından isteğe göre tereyağı, sebze, peynir, mantar ya da şarküteri ürünleri ilave edilir.

Risotto, içinde kullanılan malzemeye göre isimlendirilir. Örneğin Milano usulü risotto, deniz mahsullü risotto, beyaz etli veya sebzeli risotto gibi…

Zengin malzemeler ile hazırlanan risotto tek başına bir yemek olarak yenildiği gibi, sadece peynirli veya safranlı yapılan risotto et ve balıkların yanında garnitür olarak da tüketilebilir. Mönü içerisinde giriş yemeği olarak servis edilebilir.

2 Replies to “Risotto pişirirken”

  1. nilay

    ismi gurme rehberi olan bir sitede risotto tarifi verirken ”pirinç haşlanır” diye bir ifade kullanılmasını çok yadırgadım. Risotto yapmak incelik isteyen zahmetli bir iştir ve en son yapılacak şey pirinçleri haşlamaktır.

  2. yeşil kız

    risotto arborio denen, nişastası bol bir pirinçle yapılır. asla yıkanmaz. ve asla “suda haşlanmaz”. brunuaz doğranmış soğanlar zeytinyağında iyice öldükten sonra pirinç atılır. şarap alkolünü çekene kadar karıştırılır. daha sonra pirinçler pişene kadar azar azar tavuk suyu verilerek karıştırmaya devam edilir. en son tereyağ ve parmesan ile bağlama işlemi yapılır. temeli budur. istenen garnitürlerle, -pişme sırası göz önüne alınarak- zenginleştirilebilir.

Comments are closed.