İtalyanca ‘küçük pilav’ anlamına gelen risotto, pirinçle yapılan bir yemektir. Pişirirken dikkat etmeniz gerekenler…

Pirinç ilk olarak soğanla birlikte yağda kavrulur, daha sonra suda haşlanır. Ardından isteğe göre tereyağı, sebze, peynir, mantar ya da şarküteri ürünleri ilave edilir.

Risotto, içinde kullanılan malzemeye göre isimlendirilir. Örneğin Milano usulü risotto, deniz mahsullü risotto, beyaz etli veya sebzeli risotto gibi…

Zengin malzemeler ile hazırlanan risotto tek başına bir yemek olarak yenildiği gibi, sadece peynirli veya safranlı yapılan risotto et ve balıkların yanında garnitür olarak da tüketilebilir. Mönü içerisinde giriş yemeği olarak servis edilebilir.

Leave a Reply

  1. nilay

    ismi gurme rehberi olan bir sitede risotto tarifi verirken ”pirinç haşlanır” diye bir ifade kullanılmasını çok yadırgadım. Risotto yapmak incelik isteyen zahmetli bir iştir ve en son yapılacak şey pirinçleri haşlamaktır.

  2. yeşil kız

    risotto arborio denen, nişastası bol bir pirinçle yapılır. asla yıkanmaz. ve asla “suda haşlanmaz”. brunuaz doğranmış soğanlar zeytinyağında iyice öldükten sonra pirinç atılır. şarap alkolünü çekene kadar karıştırılır. daha sonra pirinçler pişene kadar azar azar tavuk suyu verilerek karıştırmaya devam edilir. en son tereyağ ve parmesan ile bağlama işlemi yapılır. temeli budur. istenen garnitürlerle, -pişme sırası göz önüne alınarak- zenginleştirilebilir.

  3. Deniz Ürünlü Risotto - Gurme Rehberi

    […] Yapılışı Dilimlenmiş kalamarı, kum midyelerini, kereviti, dövülmüş 1 diş sarmısağı, 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı tereyağı karışımında kavurun. Risotto pirinci ve kiraz domatesleri ilave edin. 1 dakika kavurduktan sonra yarım su bardağı beyaz şarabı ve 1 su bardağı balık suyunu ekleyin. Önce harlı sonra kısık ateşte pirinç yumuşayana dek pişirin. Üzerine fesleğen ve rendelenmiş parmesan peyniri serperek, servis yapın. Afiyet olsun… (Ayrıca bkz: Risotto pişirirken dikkat edilmesi gerekenler) […]