Dünya nüfusunun dörtte üçünün beslenmesinin temel bileşeni olan pirinç, çoğunlukla bütün halde tüketilen tek tahıl çeşididir.

Basmati PilaviPirinç, karbonhidrat miktarı bol olduğu için, vücuda yakıt sağlar ve beynin normal işleyişine yardımcı olur. Her yaştan insanın büyük bir iştahla tükettiği pirinç; küresel insan nüfusunda kişi başına enerjinin yaklaşık %21’ini ve proteinin %15’ini sağlamaktadır. USA Rice Federation verilerine göre pirincin dünya çapında kırk binden fazla çeşidine rastlanabilir.

Beyaz pirinç tatsız bir tahıl olduğu için, çeşnili malzemeler kullanarak lezzeti ve sağlık yararları arttırılabilir. Bir miktar baharat, et suyu, sebzeler ve bitkiler beyaz pirince eksik olan lezzetini vermek için işe yaramaktadır. Bu tür pişirme yöntemi besinleri hapsetmeye yardımcı olduğundan, onları sağlıklı bir hale getirmek için pirinç ve eklenmiş olan malzemeler buharda demlenebilir.

Pilav1. Lezzetini ve sağlık özelliklerini artırmak için tavuk suyunda ya da yağsız sebze suyunda pirinci buhara tutun. Daha sağlıklı, buhara tutulmuş beyaz pirinç için et suyu kullanın. Sebze suyunda pişirilmiş beyaz pirince 1/8 çay kaşığı safran ekleyin. Sırasıyla, pirinci suda buhardan geçirin (demleyin) ve onu rendelenmiş zencefil, soya sosu ve teriyaki sosu ile lezzetlendirin. Limon suyu ve limon kabuğu rendesi de ekleyebileceğiniz diğer malzemeler olabilir.

2. Zeytinyağında sote edilmiş taze mantarları beyaz pirince ekleyin. Mantarlar anti-oksidanlar bakımından zengindir, sarımsak ve soğanlar da lezzetli anti-oksidan gıdalardır, bu yüzden bu gıdaları sotelemeyi ve beyaz pirince eklemeyi göz önünde bulundurun. Taze soğanları karıştırın, havuçları ve bezelyeleri beyaz pirincin içine kesin. Onlar vitamin A, C ve kalsiyum içermektedirler. Sotelenmiş yeşil biberler ve domatesler, toz biber ve sarımsak tozu eklenmiş olan beyaz pirinç ile karıştırıldığında iyi bir lezzet vermektedir.

3. Taze dereotu ve çok az erimiş margarin ekleyerek, beyaz pirincin lezzetini zenginleştirebilirsiniz. Dereotu kalsiyum, potasyum, A ve C vitaminlerini içermektedir.