Beslenme Uzmanı Seçil Kenar, ebeveynlere çocuklar için yemeği ödül ya da ceza aracı olarak kullanmayın uyarısında bulundu. Kenar, www.yudum.com.tr websitesinde yayınlanan yazısında sebzeyi reddeden çocuklar için ise iki aşamalı strateji hazırladı: “Zorlamadan, az miktarda farklı zamanlarda 10-20 kez sebze yedirmeyi deneyin. Yine reddederse hayal gücünüzün sınırlarını zorlayın… Karnabahardan sevimli bir yüz yapın, gözleri zeytin, burnu havuz, ağzı ise domates olsun.

Türkiye’nin sıvıyağ sektöründeki lideri Yudum Gıda, websitesi www.yudum.com.tr’yi yenileyerek tüketicileri için eğlenceli ve faydalı bir platforma dönüştürdü. Yudum ürünleri ile hazırlanabilecek harika menülerin de yer aldığı www.yudum.com.tr websitesinde, birbirinden lezzetli ve pratik yemek tarifleri veriliyor. Beslenme Uzmanı Seçil Kenar’ın sağlıklı beslenme ile ilgili yazıları ise “Sağlık Köşesi”nde yayınlanıyor. Kenar, Eylül ayındaki yazısında çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak konusunda neler yapılabileceğini anlattı.

Ara Öğün İçin Pratik Seçim; Meyve, Yoğurt, Simit, Ayran

Çocukların 3-4 saatte bir ara öğün tüketmesini öneren Kenar, “Ara öğün seçeneği olarak çocukların meyve, taze sıkılmış meyve suyu, yoğurt, süt, sandviç, simit, ayran gibi besinlerden birisini tercih etmesi istenebilir. Ara öğünler ana yemeklere yakın saatte tüketilirse çocuklarda ana yemekte iştahsızlığa neden olur. Ayrıca sürekli ara öğünlerde abur cubur besinlerin tüketimi de ana yemekte az besin tüketimine sebep olabilir” dedi. Çocuklara yemeği ödül ya da ceza olarak sunmak yanlış beslenme alışkanlıklarını tetikliyor. Yemeğin ödül veya ceza olarak kullanılmaması gerektiğini hatırlatan Seçil Kenar, “Ebeveynlerin hepsi aynı fikirde olmalı, istikrarlı olarak çocuğa beslenme eğitimi vermeliler” diye konuştu.

Sebzeyi Reddeden Çocuklar İçin Ne Yapmalı?
Seçil Kenar, reddedilen besinlerden en sık rastlanılanın sebze olduğunu hatırlatarak www.yudum.com.tr websitesinde yayınlanan yazısında şöyle belirtti: “Çocuğunuz her şeyi sevmek zorunda değildir. Çok üstüne gitmeden az miktarda, farklı zamanlarda 10-20 kez sebze yedirmeyi deneyin. İkinci adım ise sunumu değiştirmek; karnabaharı kıymalı, sulu yemek şeklinde tüketmiyorsa yeni bir sunum deneyebilirsiniz. Fırında, az su ile üzerine kaşar serperek karnabaharı börek şeklinde pişirin. Kare bir porsiyonun üzerine zeytinden göz, havuçtan burun ve domatesten ağız yapın. Çocuğunuza da börek yaptık diye ikram edin. Bu yöntemi deneyerek sebzeyi reddeden birçok çocuğa sebze yedirmeyi başardık. Yani çocuğunuzu beslemek sizin hayal gücünüze ve sabrınıza kalmış.

Kaynak: Food in Life Gastronomi Yayınları

Leave a Reply