Kimi yiyeceklerin uzun süre bozulmadan saklanması mümkün değil. Buzdolabına mecbur olan öncelikli yiyecek ve gıda malzemeleri listesi şöyle…

Safranli MakarnaEt suyu
Konserve haldeyse bir yıla yakın süre saklanabilen et suyu çeşitleri, kutusu açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalı ve 4-5 gün içinde tüketilmeli.

Elma sosu
Evde elma sosu yaptıysanız buzdolabında saklayarak bir hafta 10 gün taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Elma sosu, havayla temas ettikçe içinde bakteri üremeye başlıyor.

Taze makarna
Makarnanızı kendiniz yaptıysanız içinde yumurta olduğu için mutlaka buzdolabında saklamanız gerekiyor. Çiğ yumurta içerikli tüm ürünlerde hızla zararlı bakteriler oluşabiliyor.

mayonezDijon hardalı
Hardal türleri mutlaka buzdolabında saklanması gereken bir içeriğe sahip.

Sert kabuklu yemiş yağı çeşitleri
Ceviz yağı veya badem yağı gibi ürünlerin lezzetini koruması için buzdolabında saklanması tavsiye ediliyor.

Saf akçaağaç şurubu (Pure maple syrup)
%100 saf olan akçaağaç şurubunun buzdolabında saklanması gerekiyor. Marketlerde satılan tarzdaki şurupların buzdolabında saklanması şart değil.

Mayonez
Oda sıcaklığında kaldığında tadı değişeceği için mutlaka buzdolabında saklanması gerekiyor.

Dana NuarÇözülmüş et
Buzluktan çıkarılıp çözdürülen etin oda sıcaklığında bırakılması çok tehlikeli. Kapalı halde buzdolabında saklanması gerekiyor.

Yapraklı yeşillikler
Ispanaktan marula tüm yeşil bitkilerin buzdolabında tutulması tavsiye ediliyor. Buzdolabında çabuk çürümemesi için şeftali ve elmadan uzak bir yere koymak gerekiyor.

Bebek maması
İçeriği gereği buzdolabında saklanmasında fayda var.

Kaynak: The Daily Meal

Leave a Reply