Sahte pirinç nasıl olur diye düşünüyorsanız anlatalım. Maalesef ki sahtecilik genel olarak her alana yayılmış durumda. Eskiden sahte çikolatalar yüzünden vücudumuzda alerjiler çıkarken şimdi biraz daha kompleks bir yapı ile karşı karşıyayız.

Sahte pirinçlerin gerçeklerinden nasıl farklı olduğunu merak ediyorsanız da hemen söyleyelim, içine plastik parçaları atıyorlar daha doğrusu pirinç nişastasını reçine gibi sentetik maddelerle bir araya getiriyorlar. Bu plastik parçaları tahmin edebileceğiniz üzere vücudumuz için mükemmel derecede kanserojen ve zararlı.

Şimdi gelelim asıl bu ayırda nasıl varabileceğinize.

Sahte pirinç nasıl fark edilir, nasıl anlaşılır?

sahte pirinç nasıl anlaşılır

Yöntemlerden ilki tabii ki de tahmin edeceğiniz üzere pirinci suya bırakmaktır. Gerçek pirinçler şişip suyun dibine batacakken sahte pirinçler yani plastikler suyun üzerinde yüzer vaziyette kalacaktır.

Bazen diğerlerinden daha kötü yapıda olan pirinçler de bu şekilde yüzeceğinden daha lezzetli bir pilav yapmanıza da yardımcı olur bu işlem.

İkinci işlem biraz zor olsa da havanla pirinçleri ezmek olacaktır. Bir yemek kaşığı pirinci havanla ezin, eğer bembeyaz bir toz ortaya çıkıyorsa pirinciniz gerçektir. Eğer sarı renkte bir toz bırakıyorsa bu pirincin sahte olduğu anlamına gelir.

Bu iki işlem sayesinde pirincinizin sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu görebilirsiniz.

Sizlere temiz ve güzel pirinçlerle bol pilavlı günler diliyoruz.