Turpgiller familyasından olan, içerdiği bol vitamin ve mineral nedeniyle özellikle son zamanlarda salatalarda bolca gördüğümüz, nispeten acı bir ottur roka. Akdeniz bölgesinden çıkıp şimdi neredeyse tüm dünya genelinde tüketilmekte.

Rokanın tadı acımtrak olsa da seveni çok, rokanın yararı daha çok. Rokanın faydaları nelerdir, rokayı nasıl kullanmalısınız sorularına cevap verir şifalı bir yolculuğa çıkıyoruz.

roka-nedir

Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur: Antioksidan özellikleriyle roka, vücutta toplanan toksinlerin atılmasına büyük oranda yardımcı olur. Hücre ve enzim reaksiyonlarını güçlendirir, böylece vücudunuzdaki şişliklerin inmesine ve bu şişliklerin oluşmasına engel olur.

Aynı zamanda kemikleri güçlendirir: İçerdiği K vitamini sayesinde kemikleri de güçlendirir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların roka yemesi kemik gelişimi açısından da oldukça önemli bir konudur.

Gözünüzün dostudur, görme kabiliyetinizi artırır: Tıpkı havuç ve balıkta olduğu gibi roka da gözlerinize iyi gelen yiyeceklerden bir tanesidir. İçerdiği karotenoid sayesinde iyi bir göz destekleyicisi olarak çalışır.

Diyabet hastalarının dostudur: İnsülin duyarlılığını artırarak kan şekeri seviyesini koruyan roka, diyabetli hastalar için de oldukça sağlıklı bir alternatiftir.

rokanin-yararlari

Kalp ve damar sağlığında da aktif rol oynar: Kanın temizlenmesi ve damar tıkanıklıklarının giderilmesi konusunda destek olan roka, dolaylı olarak kalp sağlığını da katkıda bulunmuş olur. Damarların olması gerektiği gibi yani yumuşak ve elastik olarak kalmasını sağlar.

Sindirim sistemini güvence altına alır: İçerdiği antioksidan maddelerle vücuttan su atılımını sağlar ve aynı zamanda sindirim sistemini güçlendirir. Özellikle tembel bağırsak sorunları için roka, oldukça yararlı bir besindir. Aynı zamanda hazmı kolay olduğu için sindirim sırasında mideyi gereğinden fazla yormaz ve ağrılara neden olmaz.

Tırnak kırılmalarına çözümdür: İçerdiği besleyici maddeler sayesinde tırnakları besler, ve zayıf tırnakları güçlü hale getirerek tırnakların kırılmasını engeller. Böylece tırnaklarınızı daha kolay uzatabilir, daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz.

İyi bir kilo verdiricidir: Roka, kilo verdirir çünkü 100 gram roka yediğinizde aldığınız kalori yalnızca 25’tir. Bu nedenle diyet listerilerinde de kendisine hemen yer bulur roka. Aynı zamanda diyet sırasında vücudun kaybedebileceği vitamin ve mineralleri de sağlayarak vücut direncini destekler.

Leave a Reply