Salata kimi zaman güzel bir sofrayı süsleyen bir renk, bazen bir garnitür, bazen de tek başına bir öğündür. Lezzeti, sağlıklı beslenmedeki yeri ve görselliğiyle de oldukça önemli. Peki leziz bir salata için nelere dikkat edilmeli? İşte öneriler:

Öncelikle malzemelerin eklenme sırası ve şekli önemli. Sebzelerinizi hazırladıktan sonra, önce sirkeyi veya limonu tuzla karıştırıp salatanın üzerine dökmeli, sonra da zeytinyağını ilave etmelisiniz. (Tuzu, sirke ya da limonla eritikten sonra zeytinyağını koymak önemli. Çünkü yağ tuzun erimesini engeller.)

Mevsim SalatasiSalataya koyacağınız tuz, yağ ve limonun iyice her tarafına yayılması için bir kapta karıştırın, öyle dökün.

Salata sosu masaya getirilirken konulmalı; daha önce değil. Erken eklenen sos, salatanın diriliğini kaybetmesine neden olacaktır.

Hazır soslar yerine, zeytinyağı, sirke, limon, acıbiber, sumak gibi malzemelerle kendiniz hazırlamanız daha sağlıklıdır.

Eğer sirkesi çok gelirse içine bir parça ekmek içi atalım. Ekmek içi sirkenin fazlasını alır. Zeytinyağı ilave ederek yenilir hale getirebilirsiniz.

Marulun yaprakları pörsümüşse bile atmayın. Biraz sıcak suda bırakıp soğuk suda yıkarsak yaprakların tazelendiğini görürüz. Kullanacağınız marul ve yeşillikleri bıçakla doğramak yerine mümkünse elinizle kopararak ekleyin. Böylece vitamin ve mineral değerlerini kaybetmemiş olurlar.

Maydanoz ve dereotunu, baş aşağı gelecek şekilde su dolu kavanozda, bozulmadan saklayabilirsiniz.

Salata SosuSalatanıza, birkaç da kıyılmış nane yaprağı ilave ederseniz lezzetinin değiştiğini görürsünüz.

Marul ve kıvırcığın yıkanması çoğu zaman zor gelir. Elimizle koparttıktan sonra sirkeli suda 5-10 dakika bekletip suda geçirirsek parazitlerden kolayca kurtuluruz.

Yeşil salatayı renklendirmek için; zeytin, peynir, nane, reyhan, ton balığı, lahana eklenebilir. Limon sosu yerine de mayonez ve yoğurt karışımından bir sos hazırlanıp kullanmak lezzeti artıracaktır.

Salatalarda kullanılacak soğan doğrandıktan sonra tuz ile ovup yıkanırsa, soğanın acısı alınmış olur.

Sebzeleri haşlayarak yapılan salatalarda sebzeler, kararmaması için tuzlu kaynar suda pişirilmeli ve tencerenin kapağı yarı açık tutulmalıdır.

Leave a Reply

  1. Lara Salatası

    […] mutfağı salata çeşitleri ile zengin bir mutfaktır. Doğal olarak, salata tarifleri denildiğinde ilk akla gelenler Ege ve Akdeniz’in o zeytinyağı lezzetleriyle bütünleşen […]