Kış aylarındayken bol bol keyifle tükettiğimiz pekmezin son kullanma tarihi olur mu diye düşünenler için bu konuda bilgi sunmak, detaylı bir şekilde anlatmak istedik.

Hem gerçek bir sağlık deposu hem de aynı zamanda içerdiği şekerle enerji deposu olan pekmez kış aylarında bizi hastalıklara karşı korumakla kalmaz, kış tatlılarımızı da süsler. Tahinle bir araya geldiğinde ise dünyanın en güzel ikilisini oluşturur. Ancak akıllarda genel olarak bir soru yer alır pekmezle ilgili.

Pekmez bozulur mu?

Aklınıza hemen bal gelebilir ve pekmez bozulmaz diyebilirsiniz ancak pekmez bozulmaya oldukça yatkın bir besindir. Özellikle hazırlandığı meyveye göre bozulma süresi değişiklik gösterse de son tüketim tarihinden önce mutlaka ve mutlaka tüketilmesi gerekir.

Yalnızca son tüketim tarihine bakmak da yeterli değildir tabii ki. Çünkü pekmezi hangi koşullar altında sakladığınız da önemlidir.

Eğer bir pekmezi açtıysanız: Kısa sürede tüketebileceğiniz şekilde servis edin ve kullanın. Bu kısa süre ise maksimum 1 ay, kapağı düzgün bir şekilde kapalı ve buzdolabında olmalı. Aksi halde içerdiği maddeler daha zararlı maddelere dönüşebilir.

Eğer pekmezi açmadıysanız: Son tüketim tarihine kadar güneş almayan bir noktada korumalısınız. Güneş aldığında pekmezin bozulması hızlanır.

Eğer satın aldığınız pekmezin STT’isini bilmiyorsanız: Daha küçük porsiyonlarda alıp hızlı tüketin. Siz satın almadan önce tezgahta ya da saklama noktasında ne kadar süredir durduğunu bilemeyeceğiniz için risk almak istemezsiniz.

pekmez bozulur mu

Pekmezin bozulduğu nasıl anlaşılır?

Eğer pekmezi tattığınızda tatlı bir tat yerine ekşi bir tat ile karşılaşıyorsanız bu pekmezinizin doğrudan bozulmuş olduğu anlamına gelir.

Pekmezin bozulup bozulmadığını anlayabileceğiniz bir ikinci nokta ise rengidir. Pekmezi dökerken koyudan açığa gitmesi gereken renk koyudan koyuya gidiyorsa, kaşığınıza aldığınızda olduğundan çok daha kara bir renkte görünüyorsa pekmez bozulmuş demektir.

Eğer doğru koşullarda pekmezi saklarsanız 6 aya kadar rahatlıkla tutabilirsiniz ancak daha fazlası asla doğru olmayacaktır.

Sağlığınız değerli.

Küçük porsiyonlarla tüketin, bol bol tüketin.