Özellikle son zamanlarda adeta her kahvaltının yıldızı olmayı başarmış bir yiyecek: pancake. Ona özel kafeler mi açılmadı, tüm menülerde kendine yer mi bulmadı. Hepsini yaptı pancake. Aslında yıllardır evde yaptığımız pancake’ler öyle güzel sunulmaya, servis edilmeye başlandı ki ağzımızın suları akmadan duramadı.

Biz de evde yaptığınızda sizi keyiften keyfe koşturacak, damağınızı şenlendirecek pancake’leri nasıl yapabileceğinizi anlatmak istedik. İşte karşınızda pancake yapmanın püf noktaları!

Kullandığınız malzemelerin taze olmasına dikkat edin

Pancake’in içindeki malzemeler taze olsa ne fark eder diye düşünebilirsiniz, kullanacağınız kabartma tozunun en az 6 aylık bir son kullanma tarihi olduğuna emin olun örneğin. Kullandığınız unu iyi muhafaza etmiş olun. Sütü ise özellikle günlük tercih edin.

pancake-nasil-yapilir

Pancake hamurunu çılgınlar gibi karıştırmayın

Biliyoruz ki ne kadar pürüzsüz bir hamur elde ederseniz o kadar iyi bir pancake yapacağınızı düşünüyorsunuz. Ancak aslında böyle değil. Eğer pancake hamurunu çok fazla karıştırırsanız gluten hamurun kıvamının bozulmasına neden olur ve puf puf pancakeler yerine daha yapışkan pancakeler elde edersiniz.

Pancake hamurunu, pancakeleri kızartmadan hemen önce yapın

Yani pancake hamurunu bekletmeyin. Ne 15 dakika ne de 1 gün. Bir gün önceden yaptığınız pancake hamurunuz kabarmaz. Daha puf pancake’ler yapabilmek için hamurunuz taptaze olmalı.

pancakein-puf-noktalari

Kalın tabanlı bir tava kullanın

Krep yaparken daha ince bir krep tavası kullanabilirsiniz ancak pancake yaparken ince bir tava kullanırsanız kısa sürede pancake’leri yakarsınız. Bu nedenle daha zor ısınan ancak ısıyı iyi bir şekilde muhafaza eden bir tava kullanın.

Tereyağ yerine ayçiçek yağı kullanın

Kulağa biraz garip gelebilir ancak tereyağ çok kısa sürede yandığı için pancake’lerinizi de yakacaktır. Asıl mesele ise pancake’leri yağ kullanmadan pişirmektir. Eğer iyi bir tava kullanıyorsanız yağlamaya dahi ihtiyaç duymazsınız. Eğer yağa ihtiyacınız olursa da bir iki damla yağ her bir pancake için yeterlidir.

Pancake’inizdeki baloncuklar patlayınca çevirin

Genel kanı pancake’in üzerinde baloncuklar gördüğünde çevirmektir. Ancak baloncuklar patlayıp da sabit ve delik bir şekilde kaldığında çevirirseniz pancake hamurunuz dağılmamış ve bozulmamış olur.

Leave a Reply

  1. Pancake Yapmanın Püf Noktaları – Acemi Tarifler

    […] Kaynak : Gurme Rehberi […]