FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Kırmızı Et Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kırmızı et, içerdiği vitamin mineral ve proteinlerle sağlıklı bir beslenmenin olmazsa olmazlarından. Ülkemizde kırmızı et fiyatları yüksek olsa da haftalık mutfak alışverişine ekleyeceğimiz bir miktar et bile beslenme düzenimize önemli bir katkıda bulunur.

Bu nedenle kırmızı et alırken nelere dikkat edilmeli, neler yapılmalı mutlaka bilmemiz gerekiyor. Aksi halde et zehirlenmeleri ve diğer sorunlar özellikle vücudumuzda büyük sorunlara neden olabilir.

Kırmızı et satın alırken nelere dikkat edilmeli?

et-alirken-nelere-dikkat-edilmeli

Öncelikle kırmızı et tercih ederken her zaman satın aldığınız kasaptan satın almanız ve doğru kasabı tercih etmeniz çok önemli. Kasabınızın etleri hangi aralıklarla satın aldığını öğrenin, nasıl temizlediğine, çalışma koşullarına çok fazla dikkat edin.

Etin dinlendirilip dinlendirilmediğine çok dikkat etin. Hemen kesilip satılan etler daha serttir ve içerdiği maddeler nedeniyle sindirimi oldukça zordur. Bu da sindirim sisteminizde sorunlara neden olabilir. Bu nedenle etlerin en az 10 gün uygun şartlarda bekletilmiş olduğundan emin olun.

Renk oldukça önemli bir konu. Eğer etin rengi kırmızı ve koyu pembeden farklı bri renkteyse asla tercih etmeyin. Örneğin daha griye çalan ya da açık pembe etler sorun yaratabilecek türden etlerdir.

kirmizi-et-satin-alirken-nelere-dikkat-edilmeli

Etlerin damgalı olup olmadığını kontrol edin. Özellikle parça et satın alırken bir bütün etten parçalattırmanız ve bu etin üzerinde de damga olması çok önemli. Aksi halde kaçak ya da düzgün şartlarda kesilmeyen bir etle karşı karşıya olabilirsiniz.

Et satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu etlerin kokusu. Eğer etin kendi kokusu dışında burnunuza ağır gelen bir koku varsa o eti de tercih etmemeniz gerekmekte.

Eti kıyma olarak tüketecekseniz mutlaka makinenin temizlenmiş olmasına dikkat edin. Aynı zamanda kıymayı hazır kıyma şeklinde değil, bütün bir etten çektirerek alın.

Bir diğer önemli alternatif ise kasaptan değil marketlerden paketli etler satın almak. Paketli etler satın alırken de son kullanma tarihine çok dikkat etmeli, üzerinde üretici firmanın damgası ya da etiketi olduğuna emin olmalısınız.

Son olarak eğer marketten alışveriş yapıyorsanız alışveriş sepetinize eti en son ekleyin. Yani et satın alma kısmını en sona bırakın. Aksi halde ısınan et bozulabilir ve sizi de hasta edebilir.

Picture of Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur

About Me

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Son Yazılar

Bülten Üyeliği

Lezzet dolu haberler için bültenimize hemen katılın!