Hayatımıza giren GDO’lu ürünler sonrasında organik yiyeceklere yönelir olduk. Bu sırada da pek çok yiyecekle tanıştık. Aslında kendisini bildiğimiz, adını duyduğumuz yiyecekleri yemeklerde ya da farklı yerlerde kullanabileceğimizi öğrendik. Bunlardan da bir tanesi keten tohumu oldu.

Özellikle keten tohumunun faydaları konusunda girdiğinizde kocaman bir deryaya atlamış gibi oluyorsunuz. Çünkü keten tohumu, neredeyse evinize bir doktor olarak girip sizi muayene etmiyor. Onun dışında her şeyi yapıyor. Kendisine maşallah diyor ve asıl konuya geliyoruz.

Keten tohumunun faydaları nelerdir?

keten-tohumunun-yararlari

Salatalarda, smoothielerde, yoğurtlu yiyeceklerde ve son olarak ekmek yapımında kullanabileceğiniz keten tohumu, oldukça sağlıklı bir besindir.

Keten tohumu en bilinen özelliğiyle kilo verdiricidir. İçerdiği yüksek oranda lifle tokluk hissi uyandırır, aynı zamanda sağlıklı bir öğün oluşturmanıza yardımcı olur.

Lifli yapısı nedeniyle aynı zamanda sindirim sistemi için de oldukça uyumlu bir gıdadır. Sindirim sorunu yaşayanlar için yoğurdun içine katarak tüketecekleri keten tohumu doğrudan prebiyotik görevi görür.

İçerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağları nedeniyle beyin gelişimine ve zekaya katkıda bulunur. Hücre zarlarını yenilediği ve geliştirdiği için daha sağlıklı bir birey olmanıza yardımcı olur. Özellikle balık sevmeyen bireylerin keten tohumu tüketmesi şiddetle tavsiye edilir.

keten-tohumu-nasil

B-12 vitamini yönünden oldukça doygun olan keten tohumu, özellikle vejetaryen ve veganlar için en iyi alternatiflerden bir tanesidir. Etten alınamayan B-12, keten tohumundan karşılanabilir. Aynı zamanda normal bir beslenme düzeni olan bireyler için de enfes bir takviye besindir.

Yaraların iyileşmesi konusunda da etkin bir görev oynar. Bu nedenle özellikle hafif yaralardan sonra keten tohumunu kullanarak salata yaparsanız iyileşme sürecini de hızlandırıyor olursunuz.

Keten tohumunun en çok sevilen yönlerinden bir tanesi de şeker dengeleyici bir unsur olmasıdır. Diyabet yani şeker hastaları tarafından sıklıkla tercih edilen keten tohumu, şeker dengesini sağlayarak diyabetik hastaların yardımcısı olur.

Aynı zamanda kemik ve destek sisteminin de güçlenmesinde etkin rol oynar. Bu nedenle ergenlik döneminde çocuklar için iyi bir besin olacaktır.

Tıpkı her zaman olduğu gibi keten tohumu konusunda da doktorunuza başvurmalı, alerjen bir durum olup olmadığı konusunda bilgi almalısınız. Aksi halde daha büyük sorunlara neden olunabilir. Aynı zamanda keten tohumunun kullanımı hamilelerde önerilmez. Bu konuda da mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Leave a Reply