Baharı Müjdeleyen Cemreler ve Karnabaharın Kıştaki Yeri

Cemre düşmesi, baharın yaklaştığının en eski işaretlerinden biridir. Eskiden insanların günlük yaşamlarını bu doğa olayına göre ayarladıkları bu deyim, günümüzde halk inanışı olarak algılanmakta. Cemre, sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşer; ilk olarak havanın ısınması, sonra suyun buzlarının kırılması ve en sonunda toprağın canlanması şeklinde gerçekleşir. Bu süreç, özellikle mart ayında toprak suyu emerek yaşamı canlandırmaya başlar.

Üç hafta arayla gerçekleşen cemre düşmesi, baharın müjdecisi olarak kabul edilir. Soğuk hava ve kar yağışlarına rağmen, doğada gizli bir canlanma başlar. Anadolu’da bazen kar altında kalsa da, ağaç damarlarındaki suyun hareketi bu canlanmanın işaretidir. Bahar yaklaşırken akla gelen lezzetler arasında karnabahar da vardır. Kış mevsiminin en lezzetli ve faydalı sebzelerinden biri olan karnabahar, karın nadiren yağdığı Kıbrıs’ın çiçek lahanası olarak da bilinir. İtalyanlar “Cavolfiore”, Almanlar ise “Blumenkohl” adını vermiştir.

Karnabahar, mutfağımızda hak ettiği değeri tam olarak bulamamış bir sebzedir. Kıbrıs mutfağından esinlenilen tariflerle, bu çiçek gibi sebze ile harika lezzetler elde etmek mümkündür. Kıbrıs’ta politik baharlarını görmek zor olsa da, karnabahar ile kışın ve baharın lezzetlerini bir arada yaşayabiliriz. Bu tarifler, bir kış lezzeti ve bir bahar tadı sunuyor.

Editör Notu: Cumhuriyet Dergi’de yayınlanan Aylin Öney Tan’ın yazısını GurmeRehberi.com ile paylaşması nedeniyle teşekkür ederiz.