Samimi ortamlarda kahve, çay ya da diğer sıcak içecekler kulplu bardaklardan içilir. Çay kaşığınızı koymak için bardağınızın altında tabak verilir. Eğer kağıt peçete varsa kaşığınızı ters olarak bu peçete üzerine ya da yağ ya da yemek tabağınızın kenarına koyabilirsiniz. Kaşığı bardağın içinde bırakarak içmeyin; kaşık gözünüze batabilir.

Çay poşetlerinin fazla suyunu kaşık yarımıyla bardağın kenarına bastırarak ya da poşet ipini kaşık yardımıyla poşetin etrafına dolayarak akıtın. Sonra çay poşetini bardağın tabağının kenarına koyun. Eğer tabağınız yoksa bir tane isteyin. Buzlu çay ya da kahve içinde bulunan uzun saplı kaşığı içmeden önce bardaktan çıkarın.

Eğer kahve ya da çayınız tabağın içine dökülürse, temiz bir tabak isteyin. Eğer bu mümkün değilse tabağınıza kağıt bir peçete koyabilirsiniz. Böylece dökülen sıvıyı peçete emer ve üzerinize damlama tehlikesi de ortadan kalkar.

Kırmızı şarap kadehin dibinden tutulur. Beyaz şarap ise soğuk kalmasını sağlamak için kadehin sapından tutulur.

Brendi bardağı ısıtılmak üzere iki el arasında yuvarlanarak tutulur. Çünkü Brendi ısındığı zaman kokusunu dışarı verir. İçilirken tek elle tutulur.

Eğer içkinizin içinde zeytin ya da kiraz varsa, bunları parmağınızla alabilirsiniz. Ancak tüm içkinin bitmesini beklemek size kolaylık sağlar. Böylece bardak içinde bulunan garnitürü doğrudan ağzınıza kaydırabilirsiniz.

Asla korumasız bir yüzey üzerine içkinizi bırakmayın. Bardağınız için bir altlık isteyin.

Eğer içkinizi dökerseniz boşuboşuna telaş yaratmayın. Sadece ev sahibinden temizlemek için sünger isteyin.

Asla içki içine bir şey batırmayın.

Sıcak içeceğinizin soğuması için asla üflemeyin. Sadece hafifçe karıştırın.

Kaynak: Mutfak Rehberi

Leave a Reply

  1. Picasso mutfakta!

    […] taşıyan bir tabakta yemeğinizi sunmak ya da etkileyici eserlerinden izler taşıyan bir fincanda kahve içmek ister miydiniz? Picasso’nun imzasının ve eserlerindeki unutulmaz desenlerin yer aldığı çay […]

  2. Hisar semaver ile iftar sofrasında çay keyfi

    […] beğenisine sunduğu Elektrikli Semaverleri ile iftar sofrasında dört gözle beklenen çay keyfine yenilik katıyor.Sektördeki deneyimini beklentilerin ötesine taşıyarak, tasarım harikası […]