Mutfağınızda kullandığınız bıçak, aslında nasıl yemek yaptığınız dahi etkiler. Çünkü satın aldığınız bıçağın elinize uyması, yeterince kıvrak olması ve sizi yemek yaparken mutlu hissettirmesi gerekir. Bu nedenle bıçak satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları iyice bilmek ve hangi bıçağı satın alacağınıza karar vermeniz gerekir.

Özellikle pahalı bir bıçak alırken çok para veriyorum hissine kapılmayın çünkü iyi bir bıçak sizi yıllar boyunca idare eder. Bir de bıçaklarınızı elde yıkayıp bulaşık makinesine atmazsanız ömürlerini en az 3 yıl uzatmış olursunuz.

Şef bıçağı nedir, nasıl kullanılır?

sef-bicagi-satin-al

Şef bıçağı, mutfağınızın en değerli bıçağıdır. Şeflerin kullandığı bıçaklar genellikle 30 cm uzunluğundadır ancak ev kullanımları için uygun olan bıçakların boyu 20 cm civarındadır. Bıçağı kullanırken kendinizi güvende hissedersiniz çünkü geniştir ve parmaklarınızı korumayı amaçlar. Aynı zamanda saplarıyla birlikte rahat bir tutuş sağlar. Böylece elinizdeki bıçak daha da değerli hale gelir.

Ekmek bıçağı nedir, nasıl kullanılır?

ekmek-bicagi-satin-al

Ekmek bıçakları da ev kullanımında 20 cm uzunluğa sahiptir. Yapısındaki testerevari kısımlar ekmeği kolayca kesmenize yardımcı olur. Bu bıçakla aynı zamanda dilerseniz portakal gibi meyveleri de kolayca kesebilirsiniz. Bıçağın uzunluğunun nedeni ise büyük bir ekmek somununu bile rahatça kesebilmenizdir.

Soyma bıçağı nedir, nasıl kullanılır?

soyma-bicagi-satin-al

Soyma bıçakları, ekmek ve şef bıçağının aksine yaklaşın 10 cm uzunluğa sahiptir. Tüm besinleri soymanıza yardım eder, kullanışlıdır ve şef bıçağından sonra en çok kullanacağınız bıçaktır. Şef bıçağını kullanmak istemediğiniz zamanlarda ya da bulaşıkta olduğu zamanlarda dahi soyma bıçağını kullanabilir, kesme işlemini dahi yapabilirisiniz.

Bıçak satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise bıçağın maddesidir. Paslanmaz çelikten satın alacağınız bıçaklar her zaman daha uzun ömürlü olacaktır.

Ve tabii ki bıçaklarınızı bilemeniz de oldukça etkilidir. Körelmiş bir bıçakla mutfakta çalışabilmeniz neredeyse imkansız hale gelir.

Şimdiden çok mutlu, bol yemekli günler.