Firin SutlacSakızlı sütlaç hazırlamak için bir tencerede süt ve şekeri kaynatın. Pirinç ilave ettikten sonra pirinçlerin pişmesini bekleyin.

Çam sakızını da ekleyerek nişastayla sütü bağlayın. Güveçlere aldığınız sütlacı fırında üst kısmı hafifçe kararana kadar kızartın ve servise sunun. Afiyet olsun…

Tuğrul Şavkar’dan alınan bir başka sakızlı sütlaç tarifi ise şöyle:

Malzemeler

 • 40 gr. pirinç
 • 400 ml. su
 • 1/2 çay kaşığı ufalanmış damla sakızı
 • 100 gr. tozşeker
 • 30 gr. buğday nişastası
 • 2 adet yumurta sarısı
 • 1 lt. süt (4 su bardağı)

Pirinçleri ayıklayıp, yıkayın ve süzün. Suyla birlikte tencereye koyup orta ateşte haşlayın. Pirinçler haşlandıktan sonra tencerenin dibinde su kalmışsa süzün. Damla sakızını havanda biraz tozşeker ile dövün. Nişastayı yaklaşık 1 su bardağı su ile sulandırın.

Başka bir tencereye yumurta sarılarını koyup, çııpm. Sütü ekleyip, çırparak karıştırın. Şekeri, sakızı ve haşlanmış pirinçleri de katarak orta ateşte bir taşım kaynatın. Sulandırılmış nişastayı karıştırarak ekleyin, bir taşım daha kaynatarak ateşten alın. Hazırladığınız sütlaçları kâselere boşaltıp, üzerlerini dilediğiniz gibi süsleyerek servis yapın.

Ayrıca üzümlü fırın sütlacı için tıklayınız.

Fırın sütlaç tarifi için tıklayınız.

Leave a Reply

 1. Nuray

  Önce pirinç az suda pişirilmeden doğrudan şekerli süte konursa şeker pirinçleri diriltir ve sertleştirir. pirinç kıvama geldiğinde diğer malzemeye eklenip, az kaynatılmalıdır.

 2. Carte d’Or “Geleneksel Lezzetler Serisi” baharı getirdi

  […] serisiyle bahar mutfaklarının aranan tadı olmaya aday! Damla Sakızlı Muhallebi, Tavukgöğsü, Sütlaç, Keşkül, Supangle ve Kazandibi‘nden oluşan Carte d’Or Geleneksel Lezzetler serisiyle […]

 3. Çikolata Soslu Sütlaç Tarifi- Gurme Rehberi

  […] tatlılarımızdan sütlaç için farklı bir tat denemek isteyebilirsiniz. Özellikle de çikolatanın vazgeçilmez tadı […]