Fondan, meyve veya çikolata ile yapılan bir tür hamurlu Fransız tatlısıdır. Küçük kaplarda hazırlanan, içi hoş kokulu şekerlemelerdir. İşte, yemek uzmanı Arda Türkmen’den aldığımız bir fondan tarifi.

Cikolata FondanMalzemeler

  • 100 gr. tereyağı
  • 100 gr. bitter çikolata
  • 100 gr. toz şeker
  • 50 gr. un
  • 3 yumurta

Yapılışı
Fırına girecek minik kaplarınızı erimiş tereyağ ile iyice fırçalayın. Kapların içine şeker dökün ve kabın her tarafına gezdirip yapışmayan fazla şekeri tekrar boşaltın. Çikolata ve tereyağını benmari usulü eritmeye başlayın. Benmari usulü ısıtma, ateşte tencere içinde kaynayan suyun üstüne koyduğunuz başka bir kap içinde alttaki suyun buharı ile pişirme tekniğidir. Kaynar su kesinlikle üstteki kaba değmemelidir.

Yumurtaların üzerine toz şekeri yavaş yavaş ekleyerek şeker iyice karışana kadar çırpın. Benmaride eriyen çikolata karışımını ateşten alın ve üzerine elekten geçirerek un ekleyin ve hızlıca karıştırın. Yumurta karışımı çikolataya yavaş yavaş ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bütün karışımı hazırladığınız fırın kaplarına koyup daha önceden 180 derecede ısınmış olan fırında 8-10 dk pişirin. Fırından çıkarttığınız Fondanların servis tabağına tersyüz ederek çıkartın. Kenarından kaşığı içine soktuğunuzda dışı hafif sert içi akışkan bir çikolata kıvamında ise Fondanınız tam kıvamında olmuş demektir. İsteğinize göre krema, dondurma, reçel ya da şamfıstık ile servis edin ve hızlıca sıcakken tüketin.

Not: Tarif ve fotoğraf www.ardaninmutfagi.com sitesinden alınmıştır.

Leave a Reply