Fondan: Küçük kaplarda hazırlanan, yumuşak ve akışkan bir çikolata kalbine sahip Fransız tatlısıdır. Dışı hafif sert, içi ise sıvı çikolata kıvamında olmalıdır. Genellikle vanilya, çikolata veya meyve aromalı olarak hazırlanır ve krema, dondurma veya reçel ile servis edilir.

Malzemeler:

100 gr. tereyağı
100 gr. bitter çikolata
100 gr. toz şeker
50 gr. un
3 yumurta
Hazırlanışı:

Fırın Kaplarını Hazırlama: Fırına girecek minik kaplarınızı erimiş tereyağ ile iyice fırçalayın. Kapların içine şeker dökün ve kabın her tarafına gezdirip yapışmayan fazla şekeri tekrar boşaltın.
Çikolatayı Eritime: Çikolata ve tereyağını benmari usulü eritin. Benmari usulü ısıtma, ateşte tencere içinde kaynayan suyun üstüne koyduğunuz başka bir kap içinde alttaki suyun buharı ile pişirme tekniğidir. Kaynar su kesinlikle üstteki kaba değmemelidir.
Yumurta ve Şekeri Çırpma: Yumurtaların üzerine toz şekeri yavaş yavaş ekleyerek şeker iyice karışana kadar çırpın.
Karıştırma: Benmaride eriyen çikolata karışımını ateşten alın ve üzerine elekten geçirerek un ekleyin ve hızlıca karıştırın. Yumurta karışımı çikolataya yavaş yavaş ekleyerek karıştırmaya devam edin.
Pişirme: Bütün karışımı hazırladığınız fırın kaplarına koyup daha önceden 180 derecede ısınmış olan fırında 8-10 dk pişirin.
Servis: Fırından çıkarttığınız Fondanların servis tabağına tersyüz ederek çıkartın. Kenarından kaşığı içine soktuğunuzda dışı hafif sert içi akışkan bir çikolata kıvamında ise Fondanınız tam kıvamında olmuş demektir. İsteğinize göre krema, dondurma, reçel ya da şamfıstık ile servis edin ve hızlıca sıcakken tüketin.
Notlar:

Farklı aromalar eklemek için vanilya özü, portakal kabuğu rendesi veya likör kullanabilirsiniz.
Pişme süresi fırından fırına değişiklik gösterebilir. Fondanlarınızı fırında kontrol etmeyi unutmayın.
Fondanları servis etmeden önce oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.
Fondanlarınızı hava geçirmez bir kapta 2-3 gün saklayabilirsiniz.
Afiyet olsun!