Muharrem ayının hilali gökyüzünü süslerken, sevgili tatlımız Aşure’nin kokusu tüm ortamı sarar. Gelenek ve sembolizmle harmanlanan bu nefis tatlı, Türk Mutfağı’nın vazgeçilmezleri arasında yer almakta olup Gaziantep’in zengin sofralarında özel bir yere sahiptir. Bu tarifle sizleri Gaziantep usulü Aşure’nin tadına doyulmaz aroma ve dokularını keşfedebileceğiniz bir gurme yolculuğa çıkaralım.

Malzemeler:

1 su bardağı Aşurelik buğday
2 yemek kaşığı Bal
½ su bardağı Nohut
⅔ su bardağı Toz şeker
½ su bardağı Fasulye
Tuz
1 kahve fincanı Lolaz (kuru börülce)
Fıstık, ceviz, badem
1 yemek kaşığı Pirinç
Meyve şekerlemeleri
1 su bardağı Süt
2 yemek kaşığı Gül suyu
1 Portakal
2 yemek kaşığı Pekmez
Kestane
Nar taneleri
Mayana (rezene)
Yapılışı:

Buğdayın Islatılması ve Pişirilmesi: Aşurelik buğdayı bir gece önceden veya en az birkaç saat suda ıslatın. Sabahleyin buğdayı bir tencerede yumuşayana kadar en az 1 saat pişirin.

Nohut ve Fasulyenin Hazırlanması: Nohut ve fasulyeleri bir gece önceden ıslatın. Daha sonra düdüklü tencerede yumuşayana kadar pişirin. Pişirme suyunu dökmeyin, daha sonra ihtiyaç duyulabilir.

Lolazın Hazırlanması: Lolazı da bir gece önceden ıslatın. Sabahleyin haşlayın, 25 dakika sonra süzün ve pişirme suyunu saklayın.

Pirincin Pişirilmesi: Buğday 50 dakika piştiğinde pirinci yıkayarak tencereye ekleyin.

Diğer Malzemelerin Hazırlanması: Buğday ve pirinç pişerken diğer malzemeleri hazırlayın. Fıstık ve bademlerin kabuklarını çıkarın. Cevizi rendeleyin veya ince kıyın. Portakal kabuğunu rendeleyin. Kuru kayısı, incir gibi meyveleri varsa küçük küpler halinde doğrayın. Kestaneleri mikrodalga fırında, fırında veya haşlayarak pişirin. Kabuğu soyulacak kadar piştikten sonra soyup küçük küpler halinde doğrayın. Ayrı bir yerde bekletin.

Malzemelerin Birleştirilmesi: Buğday ve pirinç piştikten sonra pişmiş nohut, fasulye ve lolazı ekleyin.

Tatlandırma ve Tuzlama: İstediğiniz miktarda toz şeker ve 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Aşure’nin kıvamını kontrol edin; muhallebiden biraz daha koyu olmalıdır. Gerekirse pişirdiğiniz fasulye suyunu veya kaynar su ekleyin.

Son Dokunuşlar: Süt, pekmez, meyve şekerlemeleri, doğranmış kestane, fıstık, ceviz ve bademi karışıma ekleyin.

Tadım ve Kıvam Ayarı: Karışımı tadarak istediğiniz tatlılık ve kıvamı ayarlayın. Ocağın altını kapatın.

Aroma ve Süsleme: Balı, portakal kabuğu rendesini ve gül suyunu karıştırın. Ceviz ve nar taneleri ile süsleyin.