Matcha çayı nedir sorusunun cevabı kısaca şöyledir: Matcha çayı ya da Türkçe yazdığımız haliyle maça çayı aslında bildiğimiz yeşil çayın toz hale getirilmesi ile oluşur. Çince “ma” kelimesi ile “cha” kelimesinin birleşiminden oluşur. Ma Çince’de yeşil demektir, cha ise çaydır. Bu iki birleşim tadına doyamacağınız hem de çok faydalı bir içecektir.

Macha çayı nasıl yapabiliriz diye aklınızda bir soru işareti varsa hemen cevaplayalım. Bu çay normal çay demleme usülü ile demlenmez. Toz şeklinde olduğu için farklı bir demleme türü vardır. Aynı zamanda yalnızca çay olarak da değil yemeklerde, tatlılarda ve farklı içeceklerde kullanılabilir.

Matcha çayı nasıl yapılır?

Demleme usülü yapmadığımızı söylemiştik. Çok sıcak yani kaynar su ile de yapılmaz bu çay. Tıpkı bir oralet gibi sıcak suyun içinde karıştırılarak servis edilir.

Matcha çayının faydaları nelerdir?

Maça çayının faydaları da kullanılabileceği alanlarda olduğu gibi çok fazladır. Örneğin A,B,C ve E vitamini bakımından oldukça yüksektir. Antioksidan yerine geçtiği için detoks diyetlerde de kolaylıkla kullanılabilir.

Leave a Reply