Macaron Nedir?

9
21918

Macaron (Makaron) Fransız mutfağının, özellikle de Fransız tatlı sanatlarının simgelerinden biridir. Macaron dövülmüş badem, şeker ve yumurta akı ile hazırlanan ve genellikle, kahve, çikolata, çilek, fındık, antep fıstığı, vanilya vb. ile koku verilen hamurdan yapılan, dışı gevrek içi yumuşak, küçük yuvarlak bir pastadır. İlk tarifin Rönesans dönemi Venedik’inden geldiği, 1800’lerde Fransızlar tarafından günümüzdeki şekliyle yapıldığı söyleniyor.

Malzemeler:

  • 100 ml taze sıkılmış portakal suyu
  • 100 gr krema
  • 45 gr şeker
  • 50 ml sıvı krema
  • 12 gr mısır nişastası
  • 65 gr beyaz kuvertür

Hazırlanışı:
Macaron yapmak için önce portakal suyunu yarı yarıya azalacak şekilde kaynatın. Kremayı başka bir kapta şeker ile kaynatın. Ayrı bir kapta sıvı kremayı mısır nişastası ile karıştırın. Bu karışımı kaynayan kremaya ekleyin, düşük ısıdaü kaynayana kadar karıştırın. Yoğunlaştığını gördüğünüzde bir dakika daha karıştırarak kaynatmaya devam edin. En başta yarı yarıya çektirdiğiniz portakal suyunu ekleyip kaynatmaya devam edin, portakal suyunu, ve son olarak ta kuvertür parçalarını karışıma ekleyin. Homojen bir karışım oluşunca yağı da ekleyin ve soğumaya bırakın.

Elde edilen krema buzdolabında bir hafta muhafaza edilebilir.

En iyi makaronlar nerede?

Gurme Rehberi

Gurme Rehberi

Türkiye'nin En Kapsamlı Yeme - İçme Rehberi. Dikkat! Yüksek oranda yemek aşkı içerir❤ Karın guruldamalarından #gurmerehberi bizzat mesuldur
Gurme Rehberi

9 YORUMLAR

  1. bu tarifin tam olarak doğru olduğunu düşünmüyorum,badem yumurta akı ve şekerle yapıldığı yazılıyor altta ki tarif heralde içindeki krema olsa gerek bence macaronun tarifi 3 yumurta akı ile 4 kahve fincanı şeker iyice çırpılacak (yumurta akı önce kar haline getirilip şeker yedire yedire ilave edileceken son dövülmüş badem ilave edilir istenirse meyva esansı birkaç damla konabilir. fırın tepsisine yağlı kağıt konup üzerine tatlı kaşığı veya şırınga yardımıyla ceviz büyüklüğünde konur 150 derecede orta hararetli fırında 20 dakika pişirilir,eğer kağıttan sökülüyosa pişmiş demektirfırından çıkarınca daha önce hazırlamış olduğunuz krema ile ikisi birbirine yapıştırılır..bence doğrusu bu deneyin …..

CEVAP VER