Buttermilk nedir, nasıl yapılır? Yabancı tarif web sitelerinde sıkça gördüğümüz ve bir türlü anlamadığımız o malzemenin ne olduğunu şimdi sizlere anlatmak istiyoruz.

Yurt dışında paketler ve kutular içinde satılan buttermilk aslında bizim kaymak mantığına daha yakın bir yiyecek ancak kıvamı ondan daha sıvı bir şekilde. Süt yağı da diyebiliriz kendisine. Süt yağını ülkemizde marketlerden satın alamadığımız için kendimiz yapmamız gerekiyor. Düşünülenin aksine buttermilk oldukça kolay hazırlanabiliyor ve özellikle tatlılarla buluştuğunda enfes bir lezzet veriyor.

Peki neden buttermilk kullanmak gerekiyor? Aslında buttermilk’in tariflerdeki görevi hamurun daha yumuşacık yani puf puf olmasını sağlamak. Kabartma tozu ya da karbonat ile tepkimeye giren buttermilk daha kabarık bir hamur elde etmenize yardımcı oluyor.

Evde buttermilk nasıl hazırlanır?

İşte sorunuzun cevabına geldik. Evde yapacağınız buttermilk marketlerde satılan gibi yoğun kıvamlı olmasa da kullanacağımız 2 malzeme ile gerçek buttermilk görevini görecek bir buttermilk karışımı hazırlayabiliriz.

Bunun için gerekli malzemeler:

 • 200 ml. süt
 • 1 yemek kaşığı sirke

Eğer ihtiyacınız olan buttermilk miktarı 200 ml. ise bu tarifi kullanabilirsiniz. Eğer daha fazla ise 2’ye 1 oranı üzerinden ilerleyebilirsiniz.

Bir bardağın içine sütü dökün, ardından üzerine 1 yemek kaşığı sirkeyi ekleyin. Hafifçe karıştırın ve kenara bırakın. Sütün kesildiğini ve dibinde daha yoğun kıvamlı parçalar oluşturduğunu göreceksiniz. Yaklaşık 5 dakika geçtikten sonra hazırladığınız buttermilk’iniz artık tarife eklenmeye hazır.

Yalnızca bu tarifle değil farklı tariflerle de buttermilk oluşturabilirisiniz.

İşte o karışımlar da şöyle:

 • Yoğurt: 3/4 bardak yoğurt ve 1/4 bardak su. Karıştırın ve buttermilk olarak kullanın.
 • Ekşi krema: 3/4 bardak ekşi krema ve 1/4 bardak su. Karıştırın ve buttermilk olarak kullanın.
 • Kefir: Kefirin içine daha yoğun bir kıvam oluşana kadar süt ekleyin. Aralarda karıştırarak kontrol edin.

Leave a Reply

 1. Muazzez Şekeroğlu

  Buttermilk yaparken süt oda sıcaklığında mı?Sütün sıcaklığı hakkın da lütfen bilği verin .Teşekkürler

 2. Muazzez Şekeroğlu

  Sütün sıcaklığı hakkın da bilgi verin lütfen.teşekkürler