İçinde yüksek oranda C vitamini, E vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum ve diğer değerli bileşenleri barındıran zencefil, aynı zamanda kış aylarının en destekleyici baharatlarından bir tanesidir. Baharat diyoruz çünkü zencefili toz halinde kullanmak günlük hayatımızda yapabileceğimiz en kolay ancak en güzel aksiyonlardan bir tanesi.

Dilerseniz zencefili yaşken yani henüz bitkiyken de kullanabilir, çayınıza atabilir, tatlılarınıza tat katabilir, kekler ve çörekler yapabilirsiniz. Nasıl kullanırsanız kullanın, zencefil sizin en büyük destekçinizdir.

Neden mi? O zaman zencefilin faydaları konusuna girip sizin için sıralamaya başlayalım. Yazı bittiğinde zencefilin ne kadar yararlı bir yiyecek olduğunu anlayacaksınız.

Önemli not olarak ise şunu belirtelim: Özellikle baharat ve bitkilerin yararları yazılarımızda aklınızda olması gereken en önemli nokta bu yiyecekleri ne kadar tüketeceğiniz ve alerjik durumunuzun olup olmamasıdır. Bu nedenle doktorunuza danışmayı unutmayın.

Zencefilin faydaları nelerdir?

zencefilin-yararlari

Ağız sağlığınızı korur: Salya üretiminin artmasına yardımcı olarak bakteri oluşumunu engeller. Bu nedenle ağız sağlığınızı korumuş olursunuz.

Enerji verir, kafein etkisi yaratır: Kafein içermemesine rağmen kafein etkisi yaratıp enerji verir. 2 çay kaşığı toz zencefili bala karıştırarak yerseniz spor aktiviteleri öncesi de oldukça enerji dolmuş olursunuz.

Öksürük ve diğer üst solunum sorunlarını yok eder: Üst solunum yollarına dair sorunlarda da zencefil oldukça hızlı etki eder. Öksürüğü keser, burun akıntılarını yok eder ve bademcik şişliklerini indirir.

Kas zorlanmalarına birebirdir: Yaptığınız yanlış bir hareket nedeniyle ağrıyan kaslarınızı yenilemek ve tazelemek için zencefil merhemi yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu merhemi baş ağrılarınız için de uygulayabilirsiniz.

zencefil-nasil

Ağrılı adet dönemlerinde yardımcıdır: Kanı incelterek kan akışını hızlandıran zencefil, zorlu adet dönemleri için de birebirdir. Çayını içebilir, balla karıştırabilirsiniz.

Diyabetik sorunlarla savaşır: Avustralya’nın en bilinen üniversitelerinden bir tanesi olan Sydney University tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre zencefil, diyabetin önlenmesi ve tedavi edilmesinde önemli rol oynuyor. İnsülin üretimi ve kullanımıyla, karbonhidrat ve lipidin sindirimi sırasında kullanılan enzimler üzerindeki olumlu etkisi diyabetle savaşmasına büyük etken.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir: Özellikle kış ayları için oldukça büyük bir destekleyici olan zencefil, kan akışını hızlandırıp vücut ısısını yükselttiği için grip gibi salgınlara karşı vücudunuza direnç kazandırır.