Ünlü şef ve yemek araştırmacısı Ömür Akkor, Anadolu’da kış aylarında tatlı kültürünün öneminden bahsederken, verdiği 2 kolay tarifle bize de bu tatları tanıtıyor. İşte o tarifler…

Anadolu mutfağının en sevdiğim yanı her mevsimin ayrı ayrı sofrası olması. Kimi zaman sofrada yazın ortasında vişneli bir yemek bulursunuz kimi zamanda sararmış bir ayva kaymakla karşınıza gelir.

Havalar iyice soğuyunca Anadolu mutfaklarında kendine has tatlıları sofralarda karşımıza çıkar. Özellikle bu tatlılarda bal ve pekmez başrollerdedir. Siz de bu soğuk havalarda bu tatlılardan yapmak istersiniz diye tariflere geçiyorum.

Govdun
Türkiye’de dut ve cevizin en çok yetiştiği bölgelerden biri olan Erzurum’da özellikle kışın hava eksi 15 derecelerinde seyreder. Bu sebeple govdun bu soğuklara karşı önemli bir besindir. Sonbaharda hazırlanan govdun kış boyunca Erzurum’da mutfakta ve sofralarda bulunur.

Malzemeler

  • 1 kase ceviz içi
  • 1 kase beyaz dut kurusu

Hazırlanışı
Derince bir havan içine cevizi ve dut kurusunu ilave edin. Ceviz yağlarını bırakıp kıvama gelene kadar beraberce dövmeye devam edin. İkisi birleşip bir pelte olunca dilerseniz kaşıkla dilerseniz de kurabiye kalıplarına basıp servis edin. Geleneksel yöntemde yapacağınız bu tatlı biraz sizi yorsa da arzu ederseniz malzemeyi rondoda çekmek ve daha sonra havana almak işinizi kolaylaştırabilir.

Horis
Özellikle savaş ve yokluk zamanlarında eldekilerle yapılan tatlılardan biridir. Bir nevi zaruret tatlısı olmakla beraber özellikle pazar kahvaltılarında nefis bir tercih olabilir. Aynı zamanda tuzlu olarak peynirli ve yumurtalısı da yapılmaktadır. Bir de yerken dikkat! Umduğunuzdan çok daha sıcak olabilir.

Malzemeler

  • 100 gr tereyağı
  • 75 gr un
  • 75 gr petek bal

Hazırlanışı
Tereyağı ve unu beraberce bir tavaya koyun ve kavurmaya başlayın. Un, karamel rengi alana kadar kavurmaya devam edin. Un istediğiniz rengi alınca altını kapatıp tavanın tam ortasına petek balı ekleyin. Un ve yağ o kadar sıcak olacak ki bir kaç dakika içinde bal erimeye başlayacak. Balın biraz daha erimesini bekleyerek servis edin.

Ömür Akkor (Mutfak Şefi ve Yemek Araştırmacısı)

Kaynak: Food in Life Gastronomi Yayınları

Leave a Reply