Zencefil 5000 yıldır hem mutfaklarda pişirme yardımcısı hem de sağlığa yararlı olduğu için kullanılmaktadır. Ancak çoğu baharatın aksine zencefilin asıl faydalı yeri toprağın altında yetişmektedir. Zencefil hemen ayırt edilebilen tadıyla kendini gösterir. Kurutulmuş halinden elde edilen toz zencefil ise daha çok kurabiye gibi fırında hazırlanacak yiyeceklere katılır. Zencefil soğuk algınlığından hareket hastalığına kadar pek çok konuda vücudunuzun dostudur.

Seçimi ve saklanması:
Zencefil tüm sene boyunca raflarda görülebilen bir kök bitkisidir. Seçerken düzgün kabuklu ve baharatlı bir kokusu olanları tercih ediniz. Hiçbir şekilde çatlamış veya çürümüş olmamalıdır. Zencefili plastik bir torba ya da kağıt havlu içerinde buzdolabında 2–3 hafta kadar saklanabilir.

Hazırlanması:
Zencefilin köküne en yakın kısmı en tatlı yeridir. Zencefil dilim ya da rende halinde kullanılabilir. Asya mutfağında genellikle taze ve kurutulmuş şekliyle tercih edilir.

Püf noktaları:
Zencefilin kabuğunu bıçakla soymaya çalışmak yerine bir çay kaşığı yardımıyla yüzeyini kazırsanız işiniz kolaylaşacaktır.

Yemeklerdeki yeri:
Zencefil çaylarda ve et yemeklerinde kullanılabilir. Özellikle sarımsak ile kombine edildiğinde muhteşem bir tat veren zencefili, sos yapımında da tercih edebilirsiniz.

Kaynak: Milliyet

Leave a Reply

  1. Kahvaltı, dün, güne başlarken…

    […] içilirdi. Bugünkü anlamda meyveli pelte diyebileceğimiz bu nişastalı tatlının üzerine toz zencefil, tarçın ve gülsuyu serpilip fincanla satılırdı. Kahvehanelerde veya gezici sokak […]

  2. Zencefil Turşusu

    […] 250 gr. taze zencefil, […]