Reçel kahvaltıların aranan lezzeti. Kıvamı tutturulmuş, şeker ve meyve oranı dengeli bir reçelin lezzetine doyum olmaz. Kıvamda ve ölçülerde yapılan hatalar yanında, kavanozda iyi saklanmayan reçellerde küflenme ve şekerlenme problemi oluşur. Peki reçellerde şekerlenmeyi nasıl önleyebilirsiniz. İşte uygulayabileceğiniz basit yöntemler şöyle:

Reçellerin şekerlenmesini önlemek için kesinlikle buzdolabında saklamayın. Serin ve karanlık bir yer reçel için çok uygundur. Şekerlenmiş reçelleri oda sıcaklığında bir gün bekleterek tekrar eski halini almasını sağlayabilirsiniz.

Incir ReceliReçel yaparken birkaç noktaya dikkat edilmesi de, reçellerin hem lezzetli hemde uzun süreli muhafaza edilmesini sağlar. Şekerlenmeyi önlemek için dikkat edilecek bir diğer konu da, kaynatma esnasında fazla su kullanmamaktır. Birde reçelin kıvamlı olması önemlidir. Ne çok sulu nede çok koyu bir reçeli kimse sevmez. Şurubun kıvama geldiğini anlamak için, yapılacak işlem çok kolaydır. Koyulaşmaya başladığında bir kaşığın ucu ile aldığınız reçelden bir tabağa sıra sıra damlatın. En son damlanın dağılmaması, olduğu gibi kalması halinde reçel kıvama geldi, altını kapatın demektir.

Reçel pişerken tencerenin yüzeyinde oluşan köpükleri süzgeç ile alın ve limon suyunu en son artık kapatmaya yakın bir zamanda atın ve 4-5 dakika daha kaynatıp ocağı kapatın. Önemli bir ipucu da, reçelinizi sıcakken cam kavanozlara koymanızdır. Ama kavanozun kapağını soğuduktan sonra kapayın ve reçeli buzdolabında saklamayın. Başta söylediğimiz gibi, bu da reçeli şekerlendiren bir faktördür. (Bkz: Reçel yaparken nelere dikkat etmeli?)

Leave a Reply