Ne şanslıyız ki, dört mevsimi yaşadığımız bir ülkede, her mevsimin sunduğu lezzetlerden faydalanabiliyoruz. Yazın fasulyeden domatese, çilekten eriğe, kışın kerevizden lahanaya, pancardan portakala, zengin çeşit ve bol miktarda istediğimiz meyve ve sebzeyle nefis lezzetler hazırlayabiliyoruz. Bu blog yazısında, özellikle kış aylarında sofralarımızı şenlendiren balkabağı, pancar, brokoli ve lahana gibi sebzelerin faydalarına ve kullanım alanlarına değineceğiz.

Balkabağı: Ekim’den Bahar Aylarına Kadar

Amerikalıların Şükran Günü ve Cadılar Bayramı’nın yegane sebzesi balkabağı, kimilerinin bahçesine saksı olurken kimilerinin salonunun baş köşesinde vazo ya da şamdan olarak yer alır. Çocuklar için ise okullarda çeşitli figürlerle eğlence olur. Ancak besin olarak da oldukça değerlidir. Balkabağı, kabak ailesinin kuzeni olup, ne tam bir sebze ne de tam bir meyvedir.

Balkabağı, Ekim ayında tezgahlarda yerini alır ve yılbaşına doğru zirve yapar. Bahar aylarına kadar tüketilebilir. Anadolu’da çeşitli yemeklerde de kullanılan balkabağı, çorba, tart, kızartma, börek, püre hatta hayal gücünüzün elverdiği sebzelerle ızgarada pişirilebilir, et ve tavuk yemekleriyle çeşitlendirilebilir. Balkabağının tohumları, tıpkı ay çekirdeği gibidir. Çekirdekler, balkabağının içindeki yumuşak turuncu meyveden çıkarılır, tuzlu bir sosla kaplanır ve uzun süre düşük sıcaklığa ayarlı fırında pişirilerek ay çekirdeği gibi yenilebilir. Potasyum, magnezyum, demir ve çinko deposu olan balkabağı çekirdekleri, bir gramında bulunan protein miktarıyla bir bardak sütle eşdeğer kabul edilir.

Pancar: Bordo Rengin Muhteşem Lezzeti

Bordo rengin en güzel tonuyla sofralarımızda yerini alan pancar, kökü etli bir bitki türüdür. Eti lezzetli ve fazlasıyla kırmızı olan pancar, sebze olarak tüketilir. Şeker, vitaminler ve kalsiyum açısından zengin olan pancar, çiğ olarak yenildiği gibi pişirildikten sonra da tüketilebilir. Genellikle soğuk (ordövr olarak), bazen de sıcak (genellikle av etleriyle birlikte garnitür ya da çorbalarda) servis edilir. Pancarı pişirme işlemi yaklaşık 2 saat sürer. Sirke dolu kavanozlarda muhafaza edilebilen pancardan genellikle salata ve çorba yapımında yararlanılır. Pancarın muhteşem bir lezzet kattığı keki denemenizi ve pancardan hazırlayacağınız yumurtalı püre ile leziz bir ordövr yapmanızı tavsiye ederiz.

Brokoli: Lahana Ailesinin Sağlıklı Üyesi

Son yıllarda geleneksel sebzelerimiz arasında yerini alan brokoli, lahana ailesinin bir üyesi olup karalahana ile yakın akraba olarak nitelendirilir. Anti-kanser etkisi olduğu söylenen brokoliyi buharda haşlayıp mutfak robotundan geçirerek buzdolabı poşetine alıp derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Bu sayede, bebeğinizin çorbası için ideal bir besin kaynağı oluşturabilirsiniz.

Brokoliyi Yemek İçin 4 Neden:

  1. Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir: Özellikle ülsere iyi geldiği biliniyor.
  2. Katarakt Önleyici: Haftada iki kereden fazla brokoli yiyen kişilerde katarakt riskinin ayda birden az tüketenlere oranla yüzde 23 daha düşük olduğu görülmüştür.
  3. C Vitamini ve Kalsiyum Bakımından Zengin: Pişmiş 250 gram brokoli, içerdiği 74 gram kalsiyum ve 123 miligram C vitamini nedeniyle kemikleri güçlendirir.
  4. Hamileler İçin Önemlidir: 250 miligram brokoli, hamileler için çok önemli olan 94 gram mikrogram folik asit içerir.

Lahana: Farklı Türleriyle Zengin Lezzetler

Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, tarla şalgamı ve alabaş gibi çeşitleri olan lahana, beyaz, kırmızı ya da kara topbaş türleriyle bilinir. Üretilmesi ve seçilerek ayıklanması sayesinde değişik sebzelerin doğmasına sebep olan lahana, yemeği ve çorbası yapılan en yaygın sebzelerden biridir. Turşusu ise yaz kış sofraların vazgeçilmezidir.

Beyaz lahana, yemeği, çorbası, salatası, turşusu, dolması, kavurması yapılan bir sebzedir. Salatalarda kırmızı lahana eşlik eder. Vitamin değeri bakımından oldukça besleyici olan lahana, özellikle son yıllarda anti-selülit tedavisi ve zayıflamada etkili olduğu bilinmektedir. Lahana, karbonhidrat, protein, kalsiyum ve vitaminler bakımından çok besleyici bir sebzedir.

Dört mevsimin sunduğu zengin çeşit ve bol miktarda meyve ve sebzeyle, mutfaklarımızda sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlamak mümkün. Balkabağı, pancar, brokoli ve lahana gibi sebzeler, kış aylarında sofralarımıza hem sağlık hem de lezzet katıyor. Bu sebzelerin farklı tariflerle nasıl kullanılabileceğini keşfederek, besleyici ve lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Doğanın sunduğu bu değerli besinlerle, hem kendinize hem de sevdiklerinize sağlıklı öğünler sunmanın keyfini çıkarın