GDO – Genetiği değiştirilmiş organizmalar, kısırlaştırılmış ancak farklı avantajlara sahip olduğu iddia edilen türlerdir. Gdo’lu ürünler organik tarımı yok etmektedir. Doğal yaşamın, biyoçeşitliliğin ve sürdürülebilir tarımın korunabilmesi için, yerel tohumlarımıza sahip çıkmalıyız.

Ülkemizde her türlü imkanlara sahip iken, 4 mevsimin bir arada yaşandığı bir ülkede, bu kadar çok ürün ve özellikle gıda ile tohum imalatının olması, ülke için çok vahim bir durumdur.

ORGANİK YİYECEKLERİ TERCİH ETMEMİZ İÇİN 10 NEDEN

1. SAĞLIKLIDIR; Organik ürünler 24 saat içinde toplanıp tarafınıza ulaştırıldığı için çok daha yüksek oranda C vitamini, temel mineraller ve kansere karşı antioksidanlar içerir.

2. KATKI MADDESİ İÇERMEZ; Organik ürünler kalp rahatsızlıkları, kemik erimesi, migren gibi sağlık problemlerinin oluşmasına fırsat veren katkı maddeleri içermez. Özellikle ürünün raf ömrünü uzatan, tatlandıran ve renklendiren kimyasalların hiperaktiviteyi artıran kimyasallar olduğu artık bilinmektedir. Bunun yanı sıra hidrojenize yağların da Organik ürünlerde kullanılması kesinlikle yasaktır.

3. ZARARLILARLA MÜCADELEDE KİMYASAL KULLANILMAZ; Organik üretimde gübreleme için kullanılan doğal yöntemler ve zararlıların kontrollü bir şekilde gözetim altında tutulması kimyasal mücadeleye tercih edilen bir yoldur. Bazı böcekler özellikle faydalı özelliklere sahip oldukları için doğal mücadele zincirinin birer halkası olup yaşatılması gerekir, yok edilmesi değil.

4. G.D.O. (GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMA) KULLANILMAZ; Organik üretimde, genetik olarak üzerinde oynanmış, değiştirilmiş tohum kullanılmaz.

5. HAYVANLARDA ANTİBİYOTİK KULLANILMAZ; Çiftlik hayvanlarında düzenli olarak kullanılan antibiyotiklerin hayvan dokusunda kalıcı olduğu bilinmektedir. Bu hayvanların etini tüketen kişilerde daha sonra olası hastalıklarda kullanılan antibiyotiğin bakterilere karşı etkili olmadığı görülmüştür. Antibiyotikler organik standartlarda yapılan hayvancılıkta kullanılmamaktadır.

6. ORGANİK ÜRETİM METODLARI YERALTI SULARININ KİRLENMESİNİ ÖNLER; Pahalı olarak düşünülen organik ürünler, geleneksel tarımdaki yöntemlerin yer altı su kaynaklarına verdiği zarara oranla ülke ekonomisi açısından bakıldığında aslında çok daha ucuza gelmekte olduğu görülmüştür.

7. YETKİLİ KURUMLARCA DENETLENİYOR; Tüm organik çiftlikler senede en az bir defa profesyonel kurumlarca denetlenmektedir. Ömercan Çiftliği Ceres (Almanya kökenli sertifikasyon firması) tarafından, gerçek organik üretim standartlarınca üretim yapıldığına dair sertifikalandırılmış ve denetlenmektedir.

8. HAYVAN DOSTU; Organik standartların hayvan sağlığı için en yüksek standartlar olduğu resmi kurumlarca tespit edilmiştir.

9. DOĞAL HAYAT VE ÇEVRE DOSTU; Organik üretim, çevre kirliliğine sebep olmaz daha az karbondioksit üretir ve zararlı atık üretmez. Organik çiftliklerde % 44 daha fazla kuş ve 5 kat daha fazla yabani bitkiler bulunmaktadır.

10. MAKSİMUM LEZZET; İnsanların çoğu artık organik ürünün çok daha lezzetli olduğunu bilmektedirler. Hiçbir besin maddesi organik üründen daha fazla mineral, temel aminoasitler ve vitamin içermemektedir. Tüm bu saydıklarımızdan sonra organik almamak için bir sebep kalmamaktadır. O halde siz de artık organik tüketin! Sağlıklı insan, sağlıklı nesiller için….

Bu yıl 16 Ekim 2010’da 30. Yıldönümü kutlanacak olan Dünya Gıda Günü’nde içinde bulunduğumuz bu vahim durumun üzerinde durulması bizlere düşen bir görevdir.

Gıda üreticilerinin böyle günleri fırsat bilerek toplantılarda, kongrelerde, seminer gibi topluluklarda içinde bulunduğumuz durum hakkında bir araya gelmeli ve ekolojik dengedeki bozulma, çevre kirliliği, GDO’lu ürünler ile tohumların ithalatı ve bu gibi sorunlara karşı alınabilecek önlemler görüşülüp uygulamaya konulmalıdır. Yani hepimiz, elimizi taşın altına sokmalı ve üzerimize düşen görev her ne ise yapmalıyız.

Türkiye’nin Çin ve Hindistan ile organik üründe, dünyanın en büyük 3 ihracatçı ülkesi olduğuna dikkati çekmek isterim, bu nedenle ülkemizde sahip olduğumuz organik tarıma sahip çıkalım. Organik tarımın yaygınlaşması için elimizden geleni yapalım. Bu konuda tüm gıda üreticilerini ‘’Açlığa karşı birleşelim’’ sloganı altında bir araya gelmeye davet ediyorum. Sağlıklı insan, sağlıklı nesiller için….

BYOTELL EXECUTİVE KİTCHEN CHEF AHMET YILMAZ

Leave a Reply