Çikolata sevmeyenimiz var mı? Neredeyse yoktur değil mi? Bizi mutlu eden bu muhteşem lezzet bazen vücudumuz açısından olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. O halde çikolatanızın içeriğini öğrenerek daha az zararla bu enfes tattan yararlanabilirsiniz.

Cikolata SepetiKakao miktarı: Çikolatalardaki kakao miktarı yüzde 10’dan yüzde 95’lere kadar çıkabilir. En az yüzde 35 kakao içeren bir çikolata tüketmek, kakaonun faydalarından da yararlanmanızı sağlayacaktır. (Beyaz çikolata: Kakao tanesi içermeyen, bol sütlü, şekerli ve kakao yağlı olan türdür.) Unutmayın, kakao gelmiş geçmiş gıdaların içinde en fazla antioksidan içeren besinlerden biridir.

Şeker miktarı: Tipik olarak sütlü çikolatalar daha fazla şeker içerir. Bu nedenle kaliteli bir bitter daha az şeker ve daha çok kakao içermesi yönüyle sağlıklı bir seçimdir. (‘Bitter’ yüzde 50 kakao içerir, kakao oranı arttıkça, ‘acı’, ‘extrafin’ ya da ‘surfin’ gibi adlar alır.)

ChocolateKalori miktarı: Genel olarak çikolatanın bir porsiyonu (42 gr.) 220-280 kalori içerir. Kilo problemi olanlar için bu ciddi bir oran. Bu nedenle kilo kontrolü açısından dikkatli tüketmeye gayret etmelisiniz.

Yağlar: Çikolata yüksek oranda kakao yağı içerir. Ona kremsi kıvamı veren de budur. Öte yandan trans yağ tüketiminden kaçınmak için paketi mutlaka kontrol ederek ‘sıfır trans yağ’ olup olmadığını kontrol edin.

Ek malzemeler: Çikolatada fındık, fıstık, üzüm, badem gibi kuruyemişlerin kullanılmış olması besin değerini artırır. Atıştırırken, besleyici de bir şeyler tüketmek için bu tip barları seçebilirsiniz.