“Mutfak, kökleri olmadan ruhsuz sayılır. Geçmiş mutfak sanatının ayrılmaz bir parçasıdır. İlham verir, esin kaynağıdır, kendini aşmaya teşvik eder… Mutfağın tarihini anlatmak, bir medeniyetin yapı taşlarını oluşturarak mutfağı geliştiren insanlardan söz etmektir. Anlık bir haz yaratan, kısa sürede tüketilen bir sanat olarak mutfak, zamanın süzgecinden geçen bir beceriyi geçmişten günümüze taşır.”

Larousse Gastronomique hem geçmişe bakan hem de geleceğe açılım sağlayan yapısıyla bir çifte yönelimi yansıtmaktadır. Aykırı ve geçici modalardan uzak durmakta, yaratıcılığı frenleyen katılıktan kaçınmakta ama bir yandan da onu başvuru kitabı haline getiren kesinlik ve gerçekliklerin peşinden koşmaktadır. Çok zengin ilüstrasyonlar içeren bu çalışma, güzel ve nitelikli yemeklerin hem akla hem duyulara hitap etmesini sağlıyor.”

Türkiye’de Türkçe ilk defa yayımlanan dünyanın en büyük mutfak ansiklopedisi Larousse Gastronomique‘in Türkçe baskısını hazırlayan, Raşit Çavaş başkanlığındaki danışmanlar kurulu, Nuri Akbayar, Deniz Gürsoy, Senay Haznedaroğlu, Nazlı Pişkin ve Rekin Teksoy’dan oluşuyor.

Kutulu iki cilt olarak 1200 sayfa kuşe kâğıda basılan Larousse Gastronomique, 4000’i aşan ansiklopedik madde, 400’ü uluslararası şeflere ait olmak üzere 3000 yemek tarifi içeriyor.

Türkçe baskı Larousse Gastronomique‘in uluslararası yayımlandığı, 7. yabancı dil baskısı olma özelliği taşıyor.

Sipariş için tıklayınız…

Yazar: Joel Robuchon
Çevirmen:Birsel Uzma
Çevirmen:Heval Bucak
Çevirmen:Eray Canberk
Çevirmen:Erol Üyepazarcı

Sayfa Sayısı: 1200
Baskı Yılı: 2010
Dili: Türkçe
Yayınevi: Oğlak Yayıncılık

Leave a Reply