Şimdiye kadar pek çok sitede sarımsak nasıl soyulur adlı yazılar okudunuz, videolar izlediniz. Ancak hiçbirisi gerçekten size şimdi söyleyeceğimiz kadar etkili ve rahat değil.

Önce sarımsak nasıl soyulmaz onu öğrenelim:

  • İlk alternatif olarak şöyle bir yöntem var: Sarımsakları alın, 20 saniye boyunca mikrodalgada ısıtın. Ardından soyun. Bu yöntem her ne kadar mantıklı gelse de ve soymaya yardımcı olsa da sarımsağı az da olsa pişirdiği için tat kaybı yaşanmasına neden oluyor.
  • İkinci alternatif olan yöntem ise: Sarımsakları bir kavanoza alın, üzerine sıcak su dökün ve 10 dakika bekleyin. Bu yöntemde de sarımsakların pişmesinin yanı sıra kabukları fazlasıyla yumuşadığı için elinizle kolayca soyma ihtimaliniz azalmış oluyor.
  • Üçüncü yöntem ise gerçekten güç gerektiren bir yöntem: Sarımsağı bir kavanoza alın, kapağını kapatın ve iyice sallayın. Birbirine çarpma etkisiyle kabuklarının soyulması beklenir ancak hem çok güç sarf etmeniz gerekir hem de aynı zamanda eğer daha sulu yapıda bir sarımsağa sahipseniz kabuklar ayrılmaz.

Peki nasıl soyulur?

bıçakla sarımsak soyma

Sarımsağı kesme tahtasının üzerine yerleştirin, bıçağın yan tarafını üzerine koyun ve bıçağı tek elinizle tutarken diğer elinizle üst kısmına doğru bastırın. Çok bastırmanıza gerek kalmadan sarımsağı hafifçe kırmış olacaksınız ve kabuğu da kendiliğinden yavaşça ayrılacak.

İşte bu kadar.

İşi biline hayat çok kolay.

Leave a Reply