Görünüşüyle, tadıyla bir pastaya kim hayır diyebilir. Pasta yapımı ve pastanın servisi sırasında yapılan işlemler bu görünüş ve tadı doğrudan etkiler. Dikkat edilecek kimi noktalarla çok daha güzel pastalar hazırlayabilirsiniz. İşte, uzmanlarından hazırlanmasından süslenmesine, kaliteli bir pasta yapmanın püf noktaları:

Lepina Pasta2Herhangi bir hatayı önlemek için tarifi iyice okuyun. İyi kalite malzemeye önem verin. Bütün malzemeleri tartın, verilen ölçülerden sapmayın. Hamurun gerektiği gibi olması ölçülere bağlıdır.

Pasta yapımı için gerekli unu iyice eleyin. Elenmiş un ile yapılan hamur daha kolay işlenir. Kalıbı fırına koyduktan sonra fırının kapağını açmaktan kaçının. Mayalı ve pandispanya türü hamurlar hava akımından çok çabuk etkilenir. Gazlı fırınlarda teneke ya da alüminyum kalıpları tercih edin. Elektrikli fırınlarda koyu renkli, çelik kalıplar kullanın. Teflon kalıplar hamurun yapışmasını önler.

Pasta kalıplarının iyice kapanmış olmasına dikkat edin. Tam kapanmayan kalıpların altına folyo yerleştirin. İyi kapanmamış kalıpların kenarlarından sızan hamur fırında yanar ve oluşan duman pastanın tadını bozar. Pişer pişmez pastayı kalıptan çıkarın ve bir ızgaranın üstüne alın, böylece pastanın nemlenmesini önlemiş olursunuz. Torba ile garnitür yaptığınız zaman hızlı çalışın, uzun süre duran şanti ısınır ve sıvılaşır.

Pişen bir pastayı çeşidine göre kesip gerekeni ıslatmak, gerekene kremasını koymak gerektir. Kek hamuruyla yapılan büyük bir pastayı kalınlığına göre, 2’ye veya 3’e kesmek gerekir. Kesilen her parçanın eninin 1 veya 2 cm. olması daima uygundur. Pastayı keserken uzun ve keskin bir bıçak kullanmak gerekir. Kesilecek ilk kısma bıçak yandan sokulup, pasta döndüre döndüre ve testere gibi sürtme suretiyle kesilmelidir. Birden sokulup kesilecek olursa, düzgün kesilmez. Kesilen parçalar kuru olan bir yere konur. Pastanın en düzgün tarafı üst olmak üzere ayrılır. Alt olan kısım ise, geniş bir tepsinin alt kısmının üstüne veya düz kenarsız bir kaba konur. (Rahat süsleyebilmek için.) Sonra ıslatma suyuyla ıslatmaya başlanır. Pastayı ıslatırken kenarları daha kuru olduğu için oralar daha fazla ortası hamur olmasın diye daha az olarak ıslatılır. Ayrıca, her tarafını da aynı yumuşaklığa şekilde şurubu sürmelidir.

GanacheIslatılan pastalara hazırlanan kremaları sürerken kremanın soğuk veya ılık olması gerekir. Sıcak krema, pasta hamurunu yumuşatarak, hamur olmasına sebep olur. Kremayı pasta aralarına sürerken kalın bir tabaka yapacak şekilde koymak da pek doğru değildir. Çünkü, kremanın üzerine konacak meyve, fındık vb. gibi maddeler kremanın arasına gömülmemelidir. Meyveleri krema üzerine koyarken pastanın kenarlarından gözükecek şekilde dizmek gerekir.

Aralarına pasta kreması, arzu edilen meyve vb. konduktan sonra pastanın üstü olacak kısım en üste getirilir. Üzerindeki pürüzler temizlenir. Pastanın en üstünde çok kuru kalmış yerler ıslatma suyuyla çok az ıslatılır. Sonra çok az bir kremayla üstü hafif kremalanır. Sonra, istenilen ve pastanın çeşidine göre hazırlanan bir pasta cilâsı birden dökülüp, geniş yüzeyli bir spatülle cila (örtülük) sürülür. Donmaya bırakılır. Sonra üzerleri arzuya ve zevke göre süslenir.

Pasta hangi amaçla hazırlanmışsa o amaca uygun şekilde süslenmesi gerekir. Örneğin, yaş günü, özel günler, yılbaşı vb. gibi. Eğer böyle bir gün değilse, pastanın çeşidine uygun şekilde süslemek gerekir. Meyveli bir pasta meyveyle, çikolatalı ise çikolata, fındık, fıstık vb. ile süslenir. Süslemede ev kadını zevke ve renk uyumuna dikkat edecek olursa, zevkli pastalar ortaya çıkar.

Süslendiği yerden pasta alınırken tepsiyle pasta arasına geniş yüzeyli uzun bir bıçak sokulur, biraz pasta oturduğu yerden kaldırılıp, hemen altına sol el sokulup, pastanın süsü ve cilâsı bozulmayacak şekilde pasta servis tabağına konur. Kenarlara krema bulaşmışsa bunlar silinir, sonra servis yapılacağı yere götürülür. Eğer salonda misafirlere ikram edilecekse, kesilmeden salona getirilir, herkesin görebileceği bir yere konur. Burada ev sahibi tarafından kesilerek misafirlere dağıtılır. Eğer özel bir günü kutlama amacıyla hazırlanmışsa, masaya getirilir, tam ortaya konur. Bu günü kutlayacak kimse ilk parçayı keser, sonra dağıtacak kimseye verir, o keserek dağıtır. Keserken pasta bıçağı ve maşası kullanmak işinizi kolaylattırır.

Örnek Tarif
Fındık Ezmeli Çikolatalı Pasta

PastaKek için

 • 2 adet yumurta
 • 1 su bardağı şeker
 • 3/4 su bardağı un
 • 6 yemek kaşığı margarin
 • 2 paket (160 gr) bitter çikolata
 • 1/2 çay kaşığı vanilya
 • 1/4 çay kaşığı tuz

Fındık Ezmeli Kat için

 • 3/4 su bardağı fındık ezmesi
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1/4 çay kaşığı vanilya
 • 1/4 su bardağı pudra şekeri

Çikolatalı Ganaj İçin

 • 1 paket (200 ml) krema
 • 1 paket (80 gr) bitter çikolata

Süslemek için

 • 100 gr kavrulmuş fındık

YAPILIŞI
Kek için
Bir tavada tereyağı ve çikolataları kısık ateşte eritiyoruz ve arada karıştırarak soğutuyoruz. Şeker ve yumurtaları derin bir kasede çırpıyoruz. Çırpmaya devam ederek azar azar unu ilave ediyoruz. Tereyağlı çikolata karışımı, vanilya ve tuzu ilave edip homojen bir karışım oluncaya kadar 2-3 dakika daha çırpmaya devam ediyoruz.

Hazırladığımız karışımı yağladığımız kelepçeli kek kalıbına döküp önceden 190 C’ye ısıtılmış fırında 25-30 dakika kadar pişiriyoruz. Kekimiz piştikten sonra fırından çıkarıp 10 dakika kadar soğuması için bekliyoruz.

Fındık Ezmeli Kat için
Oda sıcaklığındaki tereyağı, fındık ezmesi ve vanilyayı 2-3 dakika çırpıyoruz. Daha sonra azar azar pudra şekerini ekleyerek 1-2 dakika daha çırpmaya devam ediyoruz. Fındık ezmeli karışımımızı soğuyan kekimizin üzerine yayıp (kekimizi kalıptan çıkarmadan) 30 dakika buzdolabında soğutuyoruz.

Çikolatalı Ganaj için
Kremayı bir sos tenceresinde ısıtıyoruz. İçerisine parçaladığımız çikolatayı atıp çikolatalar eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Ocaktan alıp arada karıştırarak oda sıcaklığına gelmesini bekliyoruz. Kekin kenarları için bir miktar ganaj ayırıp kalanını üzerine fındık ezmesi sürdüğümüz kekin üzerine döküyoruz ve dolapta ganajımız donana kadar en az 1 saat bekliyoruz. Daha sonra keki kalıptan çıkarıp kenarlarını ayırdığımız çikolatalı ganaj ile kaplıyoruz. (Tarif www.elitcikolata.com.tr sitesinden alınmıştır.)

Leave a Reply

 1. Zubeyde

  Birde tarif verseydiniZ cok iyi olacakti

 2. Muzlu Alman Pastası - Gurme Rehberi

  […] ile hazırlanan bir pasta türüdür Alman pastası. Birçok tarifi olan Alman pastasını bir de muzlu olarak […]