Günümüzde hazır ekmek çeşitleri bir hayli çok. Farklı ihtiyaç ya da damak tadına göre, kepekli, tam buğday, çavdar, yulaf gibi türlü tahıllarla yapılan birçok ekmek mevcut.

Tabi bunların hepsi ekmek fırınları tarafından hazırlanıp sofranıza geliyor. Peki siz de evinizde ekmek yapmak ister misiniz? Hem de yoğurmadan, yani kolayca ve zahmetsiz… Evde ekmek yapmak, hem farklı tatlar yakalamak için, hem ekmek yapmanın keyfini yaşamak hem de zorunlu haller nedeniyle (Perhiz, böbrek rahatsızlıkları, çölyak vs. gibi sağlık problemleri) gün geçtikçe daha çok ilgi çekmekte. İşte evinizde yapabileceğiniz bir yoğrulmayan ekmek tarifi:

Yogrulmayan EkmekMalzemeler
Hamur için

 • 1 buçuk su bardağı un
 • 1 buçuk su bardağı tam buğday unu
 • 2 + çeyrek tatlı kaşığı instant maya
 • 1 + çeyrek tatlı kaşığı tuz
 • 1 buçuk su bardağı su

Yoğrulmayan Ekmek Yapılışı
Tarifteki tüm malzemeler (su hariç) karıştırılır. Ardından bu karışıma su eklenip, bir çatal ile iyice ıslanana kadar karıştırılır. Yaklaşık 6-8 saat ılık bir yerde mayalanmaya bırakılır.

Pişirme aşamasında ise fırını 230 dereceye getirip, mayalanmış hamuru pişireceğiniz kapaklı kabı ya da tepsiyi fırına koyup (Hamuru koymadan, sadece kabı) 30 dakika ısıtın. Bu ısıtma işlemi sırasında hamuru şöyle bir karıştırıp, yağlı kağıdın üzerine alıp, beklemeye devam edin.

Kap ya da tepsi ısındığında hamuru yağlı kağıt ile birlikte içine koyup kapağı kapalı şekilde 30 dakika pişirin. Yarım saat sonunda kapağı açıp, fırına sıcak su dolu bir kap daha koyarak 10 dakika daha pişirin.

Kabı fırından çıkartınca ekmeği içinden alıp, bir ızgara üzerinde soğumaya bırakın.

Not: Ekmeği tamamını beyaz unla da yapabilirsiniz. Bu durumda maya miktarını azaltmalısınız. 2/3 tatlı kaşığı gibi bir miktar yeterlidir.

İsterseniz içine çeyrek su bardağı ruşeym (buğday embriyosu) ekleyebilirsiniz (Besleyici özelliğini artırmak için). Bu durumda yine biraz daha su eklemelisiniz.

Yoğurmadan ekmek yapımı için önemli ipuçları

* Temel kuru malzemeleri birlikte karıştırın ve kabarmış olan hamuru da rahatlıkla barındırabilecek (en az 3 kat hacimde) bir kap kullanın.

* Un, tuz ve mayayı aynı anda karıştırın.

* Hamur ısısını düşürmek için su ile birlikte buz kalıpları da kullanabilirsiniz. Su ve buz kalıpları toplamının sıvı miktarı kadar olmasına dikkat edin.

Yogrulmayan Ekmek Hamuru* İçinde buz bulunan suyu, önceden karıştırılmış olan malzemenin üzerine boşaltınız. Tahta bir kaşık ile 5 dk kadar iyice karıştırınız. Varsa hamur yoğurma makineniz ile homojen bir karışım oluşturana kadar karıştırınız. Hamuru yoğurmanız gerekmediğini unutmayın.

* En iyi lezzeti elde etmek için hamurunuzu 3 ila 10 saat arasında buzdolabında –üstükapalı şekilde– bekletiniz. Bu seçenek isteğe bağlı olmasına rağmen, ekmekte iyi bir lezzet yakalamak için uygulanabilir.

* Sonradan ilave edilecek malzemeler hamurun içine tahta kaşık ya da hamur yoğurma makinesi yardımıyla karıştırınız. İlave malzemeler ve baharatlar gibi sonradan ilave edilmesi gereken malzemeler eklenir ve yine tahta kaşık ya da mikser yardımıyla iyice karıştırılır. Bu adımdan sonra ikinci kabarmaya geçilir.

* Hamuru karıştırdıktan sonra şekil vermeye gerek olmadan doğrudan pişmenin yapılacağı kaba aktarınız ve ikinci kabarma için bekleyiniz. Arzu edilirse şekilli ekmekler için şekillendirme yapılarak ikinci kabarmaya alınır, kapta pişecek ise hamurun kaba alınmasından sonra üstünün silikon spatula ile düzeltilmesi yeterlidir.

Leave a Reply

 1. Nuray

  Merhaba, hamuru karıştırmamamız gerekirken neden karıştırmayı salık veriyorsunuz?

 2. Ali Şahin

  bu şimdi yoğurmadan mı ekmek yapma. ehueeeu

 3. Mehmet GÜREL

  Size bu uzun uğraşı yerine en güzelinden bir ekmek yapma makinası satın almanızı önerebilirim. Karıştırmadan ekmek tarifi diyerek; karıştırın demeniz de çok ilginçti. Ekmek yapma makinası adı üzerinde -karıştırma işi de dahil-her işi kendisi yapıyor.

 4. Banu AKKUZU

  Yoğurma ile, karıştırma arasındaki farkı bilmeyenler ekmek yapmasın.

  1. Figen

   Size katılıyorum Banu Hanım, sanırım bazıları dikkatli okumuyor. Sorun bu olabilir.

 5. Aaa

  Yoğurmak ile karıştırmak arasındaki fark nedir?
  Bu kadar eziyete gerek yok ekmek yapma makinesinde alasını yapabilirsiniz. Bu arada karıştırmakla yoğurma farkının cevabını verecek arkadaşa yukarıdaki bir bölümü anımsatmak bağlamında
  Varsa hamur yoğurma makineniz ile homojen bir karışım oluşturana kadar karıştırınız. Hamuru yoğurmanız gerekmediğini unutmayın.
  buradaki farkıda açıklarsanız sevinirim.

 6. İrem

  Selam, yoğurarak ekmek yapmakla yoğurmadan yapmak arasındaki fark nedir? yoğurmadan yapılan ekmek daha iyi mi kabarıyor, tadında bir değişiklik mi oluyor?

 7. Metin Egeli

  Muntazam olarak gelen maillerinizin tamamını okuyorum. Ancak birçok tarifin yetersiz, eksik ya da aslı ile ilgisi olmadığını gözlemliyorum. Sanıyorum üyelerden gelen değişik tarifler ciddi kontrollerden geçmeden yayına alınıyor. Bence “gurme rehberi” olmak daha ciddi araştırma ve dikkati gerektirir. Yermek maksadıyla yazılmamış yorumumun dostane eleştiri olarak kabulünü rica ederim.