Kahve içmek çok büyük bir keyif, özellikle yorgun argın eve geldiğinizde hazırladığınız o kahvenin tadı neredeyse hiçbir şeyde yok. Bir de işin bambaşka güzel bir tarafı var. Öğütülmüş kahvenizi akıllıca kullanabilir, 10 farklı şekilde ondan yararlanabilirsiniz.

Eğer merak ediyorsanız kahvenizi hazırlayın ve yazıyı okumaya başlayın. Kahve bittikten sonra da öğütülmüş ve kahve makinenizde kalan kahveyi kullanmak için harekete geçebilirsiniz. Öğütülmüş kahvenin kullanım alanları karşınızda!

Afiyet olsun.

kahvenin-kullanim-alanlari

Buzdolabındaki kötü kokuyu yok eder: Bir kasenin içine öğütülmüş kahve koyun, ardından bir gün boyunca bekletin. Kahvenin kötü kokuları ele geçirdiğini göreceksiniz.

İnatçı kirleri yok eder: Tavanızda kalan yemek kalıntılarını tavanızı çizmeden çıkarmak istiyorsanız süngerin üzerine biraz iyi öğütülmüş kahve dökün ve ardından süngerleyin. Tertemiz olacaktır.

Mobilyalarınızdaki çizikleri ortadan kaldırır: Eğer mobilyalarınız koyu renkliyse ve üzerinde çizikler varsa biraz ıslattığınız kulak çubuğunu ince öğütülmüş kahvenin içine daldırın ve yavaşça mobilyalarınızı ovun. Renk eşitliği sağlayacaktır.

Kendi saman kağıdınızı yapmanızı sağlar: Beyaz kağıt yerine saman ya da eskitme bir kağıt kullanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken şey dört yemek kaşığı suyun içine 1 yemek kaşığı öğütülmüş kahve atın ve karıştırın. Ardından 1 dakika boyunca kağıdı içinde bırakın. Yavaşça çıkarın, sonuç saman kağıt olacaktır.

Evinizdeki böcekleri uzaklaştırır: Böcek yönetimi konusunda da kahve oldukça başarılıdır. Özellikle öğütülmüş kahveyi böceklerin girebileceği noktalara dökerseniz gelmeyeceklerdir.

kahve-nasil

Çiçeklerinizi besleyerek daha canlı bir renk sağlar: Çiçeklerinizin topraklarına biraz öğütülmüş kahve eklerseniz çiçeklerinizdeki renklerin daha canlı hale gelmesini sağlayacaktır.

Külleri bir araya toplar: Eğer şömineniz ya da ızgaranız varsa ortaya çıkan külleri daha kolayca süpürebilmek için öğütülmüş kahve serpebilirsiniz. Böylece süpürgeniz külleri daha kolayca süpürebilir.

Peeling etkisi vardır: Elleriniz ve yüzünüz için kahve peelingi hazırlayabilirsiniz. Ve bu Türk kahvesi telvesiyle de yapabilirsiniz. Telveyle ellerinizi ve yüzünüzü ovabilir ardından ılık bir suyla yıkayabilirsiniz.

Filizlerinizi canlandırır: Eğer bitkilerinizin daha kısa sürede büyümesini istiyorsanız sularına biraz öğütülmüş kahve dökebilirsiniz. Böylece daha kısa sürede daha hızlı bir şekilde büyüyebilirler.

Kahve kokulu mumlar yapabilirsiniz: Kahve kokusunu çok seviyorsanız güzel bir haberimiz var. Dilediğiniz kadar bal mumunun içine öğütülmüş kahve koyun ve dondurun. İçine de mum fitili eklemeyi unutmayın tabii. Mumunuz hazır.