Pazardan aldım bir tane,
Eve geldim bir tane.

Siz pazardan aldınız onu bir tane ama içinde o kadar çok fayda kapsülleri var ki sizi koca bir kış ayakta tutmaya yeter de artar bile.

Narın faydaları saymakla bitmiyor ancak bir yerden de başlamamız gerekiyor. İşte sizi sağlıklı bir birey olmaya adım adım götürecek narın faydaları.

narin-yararlari

Kalp ve damar hastalıklarını önlüyor: Narda bulunan polifenol ve antociyanin maddeleri, antioksidan özellikleriyle birlikte damarlarda ortaya çıkması muhtemel plakları yok eder. Aynı zamanda yine antioksidan özellikleriyle damarlarda yer alan toksin maddelerin atılmasına da yardımcı olur.

Soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyor: Narın bir diğer en bilinen özelliği, özellikle kış aylarında tam bir sağlık deposu olarak görev almasıdır. Çok görülen grip, nezle, burun akıntısı ve öksürme gibi gribal sorunlara karşı da vücudun direncini artırır. İçerdiği C vitamini sayesinde portakal ile birlikte kış ayının en güvenilir meyvesi olmaya adaydır.

Prostat kanserini de önlüyor: Özellikle nar suyunun erkeklerde görülen prostat kanserini önlediği kanıtlanmış bir gerçektir. Kan hücrelerinin hızını yavaşlatarak kanserli hücrelere dönüşmesini engeller ve özellikle andropoz sonrası erkekler için en iyi alternatiflerden bir tanesi haline gelir.

nar-nedir

İshali de kesiyor: Bu kez narın tanelerinden değil kabuğundan yararlanıyoruz. Nar kabuğu kaynatılarak içildiğinde ishali keser, mide kramplarını dindirir. Kaynattıktan sonra bal ile karıştırıp içerseniz ishalin kesildiğini göreceksiniz.

Mide ve sinirim sistemini düzenliyor: Narın içinde yer alan beyaz lifli yapı, midenin güçlenmesine yardımcı olur. Yemekten sonra yenilen bir adet nar ise hazmı kolaylaştırarak midenizin daha kısa sürede rahatlamasını sağlar.

Cildinizin parlamasına yardımcı olur: Tahmin edebilirsiniz ki pek çok kozmetik ürününün içinde de nar yer alır. Bunun nedeni antioksidan ve antiaging etkileriyle birlikte narın cildi yüksek derecede beslemesi ve beslenen cildin parlamasını sağlamasıdır. Aynı zamanda kollajen etkisiyle de cilt yapısının düzelmesine, daha kırışıksız ve pürüzsüz bir yapının ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Özellikle tazeyken bol bol nar tüketmeniz gerektiği çok aşikar. Yemeklerden önce yediğiniz zaman ise lifli yapısı ile size doygunluk verecek ve tokluk hissi yaratacaktır. Ki bu da rejim yapanlar için birebir bir seçenektir.