Sebzeleri mevsiminde yemek dünyanın en sağlıklı eylemlerinden bir tanesi. Herhangi bir sera etkisi olmadan, tam da zamanında tükettiğiniz tüm meyvelerde olduğu gibi sebzeler de size son derece yararlı olacaktır.

Bu nedenle hangi sebzeyi hangi ayda yiyebileceğiniz, hangi sebzenin hangi ayda tezgahlarda görünmeye başladığına oldukça dikkat etmeniz gerekir.

Öğrenmenin yaşı yok, şimdi de hangi sebze hangi ayda yenir onu öğrenelim ve Ocak ayından başlayalım.

Ocak

bruksel-lahanasi-ne-zaman

Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzeler: Pazı, lahana, Brüksel lahanası, kereviz, havuç, karnabahar, pırasa, bal kabağı, pancar, ıspanak, kara turp, brokoli ve kırmızı turp.

Şubat

kereviz-ne-zaman

Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzeler: Frenk soğanı, hindiba, kırmızı turp, kereviz, lahana, pırasa, Brüksel lahanası, pazı, havuç, bal kabağı, ıspanak, turp ve brokoli.

Mart

kuskonmaz-ne-zaman

Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzeler: Kuşkonmaz, havuç, ıspanak, brokoli, roka, biberiye, nane, tere ve pancar.

Nisan

enginar-ne-zaman

Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzeler: Enginar, bezelye, bakla, kuşkonmaz, havuç, roka, sarımsak, biberiye, tere, maydanoz, taze sarımsak ve taze kekik.

Mayıs

bezelye-ne-zaman

Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzeler: Bezelye, enginar, kuşkonmaz, semizotu, barbunya, madımak, arpacık soğan, ebegümeci, marul, roka, sarımsak, maydanoz ve tere.

Haziran

semizotu-ne-zaman

Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzeler: Bezelye, bakla, taze patates, enginar, semizotu, salatalık, barbunya, yeşil bibar, dolmalık biber, patlıcan, domates, kabak, sivri biber, rezene, üzüm yaprağı, marul, sarımsak, soğan, dereotu, nane, maydanoz ve tere.

Temmuz

borulce-ne-zaman

Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzeler: Semizotu, salatalık, barbunya, kabak, taze fasulye, patates, yeşil biber, dolmalık biber, patlıcan, domates, börülce, bezelye, taze sarımsak, sivri biber, mısır, soğan, sarımsak, dereotu, biberiye, nane, maydanoz ve tere.

Ağustos

biber-ne-zaman

Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzeler: Fesleğen, patlıcan, dolmalık biber, kabak, semizotu, salatalık, taze fasulye, yeşil biber, börülce, bamya, kırmızı biber, mısır, iç bakla, sarımsak, soğan ve dereotu.

Eylül

havuc-ne-zaman

Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzeler: Salatalık, havuç, taze fasulye, yeşil biber, patlıcan, domates, börülce, bamya, kırmızı biber, mantar, mısır, taze fasulye, biberiye, nane, maydanoz ve tere.

Ekim

pirasa-ne-zaman

Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzeler: Domates, havuç, salatalık, yeşil biber, patlıcan, kırmızı biber, mantar, yer elması, pırasa, lahana ve karnabahar.

Kasım

ispanak-ne-zaman

Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzeler: Ispanak, lahana, kereviz, havuç, karnabahar, pırasa, yer elması, bal kabağı, pazı, marul, roka, soğan, nane, maydanoz, tere ve biberiye.

Aralık

karnabahar-ne-zaman

Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzeler: Karnabahar, kara lahana, havuç, bal kabağı, ıspanak, yer elması, Brüksel lahanası, pazı, kereviz, pırasa ve brokoli.

Leave a Reply