Cam, Tahta ya da Plastik? Kesme Tahtası Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Önce meyve ya da sebzeleri yıkıyoruz, ardından hepsini kesme tahtasının üzerine yerleştiriyoruz. Alıyoruz bıçağımızı kıtır kıtır kesiyoruz. Ama o meyveleri ve sebzeleri kesmeden önce bir şeye çok dikkat ediyoruz. Kesme tahtamıza.

Bildiğiniz gibi kesme tahtası üzerinde çok fazla mikrop barındıran, özellikle iyi temizlenmediği sürece hastalıklara neden olabilen bir mutfak eşyası. Bu nedenle tercih yaparken hem temizlik açısından hem de kullanışlılık açısından düşünmeniz gerekecek.

cam-kesme-tahtasi

İlk olarak cam kesme tahtalarını bir gözden geçirelim.

Cam her zaman için en sağlıklı olan alternatif olarak görünecektir. Özellikle üzerinde mikrop barında riski eğer kırık değilse neredeyse imkansızdır. İyi bir şekilde yıkandığında, temiz tutulduğunda uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Ancak cam kesme tahtasının en büyük problemi hızlı bir şekilde bıçakla kesme işlemi yapılırken camın bıçağı köreltmesidir. Yani cam kesme tahtası bıçaklarınız için oldukça zararlıdır.

plastik-kesme-tahtasi

Plastik kesme tahtasını ikinci olarak ele alalım. Plastik kesme tahtası, tırtıklı yapısıyla mikropları üzerinde barındırma ihtimali olan bir kesme tahtasıdır. Eğer plastik kesme tahtasını kusursuz bir şekilde temizlemek istiyorsanız öncelikle bulaşık süngeri ve bulaşık deterjanı ile yıkamalı, ardından çok iyice durulamasınız. Durulama işlemi bittikten sonra limonu ortadan kesip plastik kesme tahtasını iyice ovun. Ardından durulayın. Tertemiz bir kesme tahtasına sahip olacaksınız.

Ayrıca kalın kesme tahtaları ince zımparalarla zımparalanarak da tırtıklı yapılarından kurtulunarak temizlenebilir.

ahsap-kesme-tahtasi

Son olarak ise ahşap kesme tahtalarını göz önüne alalım. Özellikle kullanışlılığı ve uzun ömürlü oluşları nedeniyle ahşap kesme tahtaları en tercih edilen türlerden bir tanesidir. Hem bıçak dostudur hem de rahat bir kesme alanı sağlar. Ancak tıpkı plastik kesme tahtasında olduğu gibi ahşap kesme tahtasının da iyice temizlenmesi ve onun da zımparalanması gerekmektedir.

Seçimi size bırakıyoruz. Siz hangisini tercih ediyorsunuz?

Leave a Reply