Kahve kültürünün gelişmesini sekteye uğratan en önemli sorunlardan birisi taze kahve bilincinin henüz yeterince yerleşmemesidir. Kahvede tazeliğin öneminin farkına varılmadıkça; kahve ile yeni tanışanlar onu yanlış tanımakta ve bu deneyimleriyle kimi zaman olumsuz fikirler beslemekte, kahvede tazeliğin önemini bilenler ise temin etmekte büyük zorluklar yaşamaktadır.

Kavrulan kahve çekirdekleri tazeliğini 30 ila 45 gün içerisinde kaybetme, bu süre öğütülen kahvede hava ile temas eden yüzey fazlalığından 120 dakikaya düşmektedir. Ülkemizde kahve kültürünü yerleştirmede ön sıralarda rol üstlenen yabancı menşeli kahve zincirleri; kavurma işlemini genellikle yurt dışında bulunan merkezlerinde gerçekleştirdikleri için ve ülkeye girişte gümrük süresinin 6 haftaya kadar uzamasıyla kahveyi son tüketiciye taze olarak sunmakta sıkıntı çekmektedir. Yerel kahve kavurucularının ise sektörde ilk olmanın getirdiği deneyimsizlik ile; kavurma tekniklerini geliştirmede, harman oluşturmada ve taze kahve üretiminde bilinç kazanması zaman almıştır.

Kahveyi taze tüketmek için 15 günde tüketilecek miktar kadar satın alınması önerilmekte, hatta mümkünse http://www.e-gurme.com/ ‘un uyguladığı model gibi kahve çekirdeklerinin sipariş üzerine kavrulmasını sağlamak tavsiye edilmektedir. Bu tarzda “gurme üretim” üzerine odaklanmış kahve üreticilerinin sağladığı avantajlar, taze kahvenin yanı sıra; kahve harmanında yer alacak yöresel kahvelerin müşteri tarafından belirlenebilmesi ve aynı zamanda müşterinin kavurma derecesini kendisinin seçebiliyor olması gelmektedir.

Kahve çekirdekleri “full city” olarak da bilinen orta derece kavrulması halinde niteliklerini kaybetmemekte ve yetiştiği bölgeye göre kazandığı aromatik özellikleri demleme esnasında daha yoğun olarak salgılamaktadır.

Mehmet Kavak
E-gurme.com